Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Expedice LEPEX 2009

Expedice LEPEX 2009

Maximum Geminid v roce 2004. Autor: Fred Bruenjes.
Maximum Geminid v roce 2004.
Autor: Fred Bruenjes.
Vážení zájemci o meziplanetární hmotu. Srdečně Vás zveme na letošní LEtní Pozorovatelskou EXpedici (tedy LEPEX), organizovanou ve spolupráci s Astronomickým klubem Juraja Bardyho a Považským Osvetovým Strediskom. Expedice, zaměřená převážně na meteorické roje, se bude konat v dnech 24. července až 2. srpna (pátek - neděle) v obci Vrcheplá u Považské Bystrici. Program zahrnuje taktéž pozorování komet, astrofotografii a víkendový seminář se zaměřením na meziplanetární hmotu.


Program:

Pozorování meteorů bude hlavní náplní letošní expedice, a to každou jasnou noc. Pozorovatelskou skupinou bude vést Pavol Habuda. Pozoruje se ve skupině se zapisovatelem. Teoretická náplň zahrnuje frekvence rojů, zákresy, analýzu chyb pozorování a zákresů. Hlavní náplní bude společné pozorování s CCD kamerou. Cílem je porovnat výsledky obou metod a najít systematické rozdíly. K dispozici budou až 3 kamery. Bude se sledovat jak metodou IMO, tak nejspíš i metodou kruhů.

Fungovat tu bude také zácviková skupina zaměřená především na začátečníky se slabou znalostí oblohy. Naučíme se orientovat na obloze, poznávat souhvězdí, radianty a posuny radiantů. Zjistíme, co jsou IMO trojúhelníky a MHV.

Jakub Černý (jeden ze tří nejaktivnějších pozorovatelů komet za poslední roky v ČR) bude vést Praktikum pozorovatelů komet. Základem bude vysvětlit novým pozorovatelům metodu vizuálního odhadu jasnosti komety. Protože na obloze bude poměrně jasná kometa C/2006 W3 Christensen, budeme na ní testovat svoje dovednosti.

První víkend (25. - 26. 7.) je plánovaný seminář o meziplanetární hmotě. Definitivní program bude znám v půlce července, proto bude upřesněn později. Máme přislíbené přednášky o aktivitě komet, analýze dat z pozorování meteorů kamerami i o aktivitách v rámci Mezinárodního roku astronomie. V případě, že máte zájem přispět přednáškou nebo workshopem, prosím, kontaktujte nás.

V případě že by se byl předpovězen zákryt hvězdy planetkou, budeme jej pozorovat jak vizuálně, tak kamerami.

Doplňkový odborný program zahrnuje pozorování dalekohledy, fotografování a přednášky z vybraných témat týkajících se astronomie a přírodních věd.

Více informací a přihláška je ke stažení ZDE (PDF).




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »