Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Expedice LEPEX 2009

Expedice LEPEX 2009

Maximum Geminid v roce 2004. Autor: Fred Bruenjes.
Maximum Geminid v roce 2004.
Autor: Fred Bruenjes.
Vážení zájemci o meziplanetární hmotu. Srdečně Vás zveme na letošní LEtní Pozorovatelskou EXpedici (tedy LEPEX), organizovanou ve spolupráci s Astronomickým klubem Juraja Bardyho a Považským Osvetovým Strediskom. Expedice, zaměřená převážně na meteorické roje, se bude konat v dnech 24. července až 2. srpna (pátek - neděle) v obci Vrcheplá u Považské Bystrici. Program zahrnuje taktéž pozorování komet, astrofotografii a víkendový seminář se zaměřením na meziplanetární hmotu.


Program:

Pozorování meteorů bude hlavní náplní letošní expedice, a to každou jasnou noc. Pozorovatelskou skupinou bude vést Pavol Habuda. Pozoruje se ve skupině se zapisovatelem. Teoretická náplň zahrnuje frekvence rojů, zákresy, analýzu chyb pozorování a zákresů. Hlavní náplní bude společné pozorování s CCD kamerou. Cílem je porovnat výsledky obou metod a najít systematické rozdíly. K dispozici budou až 3 kamery. Bude se sledovat jak metodou IMO, tak nejspíš i metodou kruhů.

Fungovat tu bude také zácviková skupina zaměřená především na začátečníky se slabou znalostí oblohy. Naučíme se orientovat na obloze, poznávat souhvězdí, radianty a posuny radiantů. Zjistíme, co jsou IMO trojúhelníky a MHV.

Jakub Černý (jeden ze tří nejaktivnějších pozorovatelů komet za poslední roky v ČR) bude vést Praktikum pozorovatelů komet. Základem bude vysvětlit novým pozorovatelům metodu vizuálního odhadu jasnosti komety. Protože na obloze bude poměrně jasná kometa C/2006 W3 Christensen, budeme na ní testovat svoje dovednosti.

První víkend (25. - 26. 7.) je plánovaný seminář o meziplanetární hmotě. Definitivní program bude znám v půlce července, proto bude upřesněn později. Máme přislíbené přednášky o aktivitě komet, analýze dat z pozorování meteorů kamerami i o aktivitách v rámci Mezinárodního roku astronomie. V případě, že máte zájem přispět přednáškou nebo workshopem, prosím, kontaktujte nás.

V případě že by se byl předpovězen zákryt hvězdy planetkou, budeme jej pozorovat jak vizuálně, tak kamerami.

Doplňkový odborný program zahrnuje pozorování dalekohledy, fotografování a přednášky z vybraných témat týkajících se astronomie a přírodních věd.

Více informací a přihláška je ke stažení ZDE (PDF).




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »