Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Hvězdárna Žebrák přibližuje astronomii zejména rodinám s dětmi už skoro sedmdesát let

Hvězdárna Žebrák přibližuje astronomii zejména rodinám s dětmi už skoro sedmdesát let

Hvězdárna Žebrák
Autor: David Malík

V roce 2024 oslaví Hvězdárna Žebrák hned několik výročí. Sedmdesát let od založení a rovných dvě stě od pádu meteoritu Žebrák. A už dvacet let zde svoji činnost provozuje také spolek nadšenců, kteří se starají o chod hvězdárny i o popularizaci astronomie. Při té příležitosti připravují i řadu zajímavých aktivit.

Aktivity přibližuje Vladislav Slezák. „Při zahájení naší činnosti jsme připravili pro návštěvníky Slavnost hvězdárny. Vystupovali zde mj. například Petr Rezek, Jakub Smolík anebo Václav Neckář. A tak podobnou událost chceme uspořádat i příští rok. Mimo koncerty připravujeme ale i Pohádkový den s králem Václavem V., Vydrou zvaným, a to na hradech Žebrák a Točník. V letošním roce jsme od kolegů z Brna také získali na několik dní obří nafukovací modely Země a Měsíce, i na oslavu našich kulatých narozenin pro příští rok chystáme netradiční předměty ke hvězdárně, víc zatím neprozradíme. Díky kolegům z Ostravy a Prahy máme také k dispozici projektor a kopuli pro malé planetárium, a tak se ho budeme snažit v roce 2024 zprovoznit. Dalších akcí pak bude celá řada. Od tradičního pozorování Perseid se zpěvákem Michalem Šindelářem až po Noc vědců a mnoho dalších.

Václav Neckář v planetáriu Autor: Planetum
Václav Neckář v planetáriu
Autor: Planetum

Hvězdárna Žebrák má také svůj videoseriál. Jmenuje se V záři hvězd a je zaměřen pro laickou veřejnost. „Věnujeme se astronomii, kosmonautice, navštěvujeme hvězdárny i pro veřejnost nepřístupná místa, věnujeme se okolí hvězdárny i významným osobnostem. Nové díly můžete vidět každou neděli v 9:00 už od počátku roku 2020. Dílů je aktuálně už přes dvěstě, v roce 2024 vstoupíme do čtvrtého roku vysílání," upřesňuje Vladislav Slezák. Podívat se můžete tady:

A ani to není všechno. Po knize Pohádky z hvězd vydává Vladislav Slezák další pohádkovou knížku: „Jmenuje se příběhy z hvězdárny a zabývá se vším, co zejména děti na hvězdárnách a v planetáriích zajímá. Ilustrace úžasně ztvárnila Hana Vavřínová a o odbornou korekturu textu se postarala Mgr. Lenka Soumarová.“ Po slavnostním křtu nyní knihu čeká i slavnostní představení. Ve středu 22. listopadu v 18:00 na Štefánikově hvězdárně v Praze na Petříně. Hosty budou mj. Jitka Zelenková, Jakub Smolík, Pavel Suchan a také Václav Neckář. Ten zde pokřtí znovu obnovené CD pohádek Františka Nepila Vašek vypravuje. A budou se promítat i další pohádky, pozorovat v kopuli atd. I na tuto akci jste srdečně zváni.

Křest knihy Pohádková hvězdárna Autor: Planetum
Křest knihy Pohádková hvězdárna
Autor: Planetum

Hvězdárna Žebrák má i novou celooblohovou kameru a směrovou kameru projektu CSMON. O hvězdárnu se v současnosti stará tým složený z těchto nadšenců: Vladislav Slezák, Jan Florian, Ervín Woller, Marcel Berger a Václav Keberdle. Speciální předpověď počasí pro oblast okolo hvězdárny pak připravuje meteoroložka RNDr. Magdalena Lípová známá ještě z dob Československé televize. A hvězdárnu zásadním způsobem podporuje i Město Žebrák. Další podrobnosti o činnosti hvězdárny najdete na webu nebo na sítích.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Hvězdárna ŽebrákO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hvězdárna Žebrák


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Pixinsight, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024 Prepracovaná verzia. Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »