Čestný předseda ČAS Jiří Grygar v aule Karolina. Autor: David Malík.
V pátek 8. 12. 2017 uplynulo 100 let od založení České astronomické společnosti v Praze. Výročí jsme oslavili velmi důstojně v prostorách pražského Karolina – nejprve v Modré posluchárně, kde došlo k historické rekonstrukci schvalováni stanov ČAS c.k. místodržitelstvím a následně rekonstrukcí ustavující schůze ČAS pod vedením pro tento den obživlým prof. Františkem Nušlem. Za rekonstrukci je třeba poděkovat naprosto bezvadným hercům podle scénáře Petra Sobotky.
Další část se odehrála v aule Karolina, kde byly předány ceny a čestná uznání, ČAS získala vlastní planetku číslo 100308 a mnoho dalšího. Slavnostního předání se zúčastnilo 8 dosud žijících předsedů ČAS vč. čestného předsedy Jiřího Grygara, stávajícího předsedy Petra Heinzla, nebo nejdéle sloužícího předsedy, na tento den obživlého, Františka Nušla. Skvělý hudební doprovod obstaralo smyčcové kvarteto z Mnichovic.
Sám, účastníc se na programu, tímto vyslovuji veřejný dík všem, kdož se podíleli na přípravě celé slavnosti a všem, kteří si v pátek udělali volno (jednou za sto let) a přijeli do Karolina. Myslím, že nelitovali a BYLI U TOHO. Vybrané fotografie z akce následují.
Text: Jan Zahajský.
Foto: David Malík (celá fotogalerie), Pavel Suchan. Popisky obrázků Martin Gembec.
Reportáž ČT v pořadu Události v sobotu 9. 12. najdete na iVysílaní.
U vstupu jsme se mohli setkat s mnoha dobovými kostýmy. Jak řekl Pavel Suchan: „Na Barrandově už měli poznámku 100 ČAS, když přišel někdo nový. Autor: David Malík.Každý se mohl podepsat ke svému oblíbenému předsedovi ČAS. Autor: David Malík.K překvapení účastníků jsme se ocitli v roce 2217, kdy už se nepoužívaly ty divné klikyháky, kterým se říkalo čeština a kdy místo jména měl každý své číslo, které v této době už nebylo něčím, co je třeba tajit, jako tomu bylo u rodných čísel ve 21. století. Autor: David Malík.Moderování úvodu v modré posluchárně se s grácií ujal Petr Sobotka, zde sedící vlevo. Vpravo se chystají Jaromír Jindra a Jan Zahajský na svou scénku. Autor: David Malík.Zvláště dámy vypadaly v dobovém oblečení výborně. Autor: David Malík.Bohuslav Rejlz perfektně zasadil historii vzniku České astronomické společnosti do tehdejší těžké doby 1. světové války. Autor: David Malík.Scénka schvalování stanov ČAS na c.k. místodržitelství byla v podání Jana Zahajského a Jaromíra Jindry opravdu výborná. Autor: David Malík.Zaplněný sál Modré posluchárny Karolina s nadšením sledoval divadelní hru, která ukázala, jak mohla vypadat ustavující schůze ČAS. Autor: David Malík.Rekonstrukce ustavující schůze ČAS pod vedením na tento den obživlého prof. Františka Nušla. Autor: David Malík.Rekonstrukce ustavující schůze ČAS. Autor: David Malík.Rekonstrukce ustavující schůze ČAS. Autor: David Malík.Rekonstrukce ustavující schůze ČAS. Autor: David Malík.Píseň věnovanou Halleyově kometě zazpíval Slávek Janoušek. Autor: David Malík.Čestný předseda ČAS Jiří Grygar v aule Karolina. Autor: David Malík.Slavnostní setkání v aule Karolina 8. 12. 2017. Autor: David Malík.Ke slavnostnímu shromáždění hovoří na tento den obživlý prof. František Nušl. Autor: David Malík.Slavnostní zasedání ČAS v aule Karolina 8. 12. 2017. Autor: David Malík.Slavnostní zasedání ČAS v aule Karolina 8. 12. 2017. Autor: Pavel Suchan.Slavnostní zasedání ČAS v aule Karolina 8. 12. 2017. Autor: David Malík.Slavnostní atmosféru podtrhly skvělé hudební vložky Mnichovického smyčcového kvarteta. Autor: David Malík.Prof. Jiří Bičák byl oceněn Nušlovou cenou pro rok 2017 za celoživotní přínos české astronomii. Autor: David Malík.Prof. Jiří Bičák hovoří s grácií sobě vlastní o životě i výzkumu na poli kosmologie, teorie relativity a gravitačních vln. Autor: David Malík.Předsedové ČAS: dočasně obživlý prof. František Nušl, Jan Vondrák, současný předseda Petr Heinzl, Eva Marková, čestný předseda Jiří Grygar, Jiří Borovička a Štěpán Kovář. Autor: David Malík.Společná fotografie na závěr slavnostního zasedání ČAS po 100 letech v aule Karolina. Autor: David Malík.
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech
„Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu