Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pohádka do vánoční nálady: Ako pavúčikov vesmír zachránil farby

Pohádka do vánoční nálady: Ako pavúčikov vesmír zachránil farby

Barvy pavoučkovy síťky.
Autor: Daniela Rapavá.

Tak jako včera, i dnes vám přinášíme ždibek pohádkové nálady poněkud netradiční prezentací fantastické fotografické tvorby slovenské fotografky Daniely Rapavé. V článku „Ako pavúčikov vesmír zachránil farby“ se podíváme do zákulisí záběru jedné pavučiny. A opět v pohádkovém duchu. Krásné vánoční svátky!

Nebola už zima a nebola ešte ani jar a prázdnym parkom s holými stromami blúdili len osamelé duše . V tých šedých dňoch bezvládia, keď všetko spalo a farby sa stratili nevedno kam a slniečko len sem - tam vykuklo, aby pošteklilo ten zakliaty svet svojimi tenučkými dlhými prstami, stala sa prečudesná vec. 

Jeho kostrbaté pršteky po dlhej zime natrafili aj na malilinkého pavúčika, driemajúceho v korune stromu. 

Ó, to je príjemné,“ otvoril jedno očko, potom druhé, zívol  a otáčal svoje tučné guľaté bruško k slnku.  

Ulovíme si viac toho tepla a svetla,“ pomyslel si, a ako správny lovec, začal tkať veľkú sivú hustú sieťku. Zo zadočka púšťal hodvábne vlákno a malinkými nožičkami prepletal  rýchlo dookola ako bežec na pretekoch. Keď bol spokojný, že bola dosť veľká, skontroloval ešte  upevnenie medzi konárikmi, ľahol si do stredu a troška unavený a zadychčaný čakal. Jeho záclonka visela, ako veľká pasca na svetlo  a on ešte netušil, čo sa stane.  

Zrazu sa papršlekové pršteky svetla začali dečky jemne dotýkať, ohýbať sa na jej jemných vláknach  s drobulinkými uzlíkmi. Svetlo sa rozložilo do vejára žiarivých farieb. Modrá, zelenkavá cyklámenovo  ružová, oranžová, všetky sa ligotali vo vzduchu, ako malý ohňostroj v pavúčej galaxii. 

Fíha,“ zhíkol užasnutý pavúčik.  

Difrakce na pavučince. Autor: Daniela Rapavá.
Difrakce na pavučince.
Autor: Daniela Rapavá.
Aaaaaach...“ ozval sa vetrík spoza stromu, „to je ale nádhera“. A od radosti si silno do nej fúkol.  A to  len vtedy začal ten skutočne najdivší tanec svetla. Farby sa začali meniť z modrej na zelenú a ružovú  a oranžovú a blikali ako na veľkej diskotéke a vetrík jojkal a achkal od nadšenia. Len pavúčik sa veľmi  zľakol, lebo skoro zo siete vypadol.  

Óó, vetrík, čo robíš, však mi ju celú roztrháš, fúkaj len  jemne, prosím.“ A obaja pozerali na ten zázrak v nemom úžase. Dečka sa už len jemne vlnila, vetrík na nej hral ako na  harfe a vychádzali z nej najkrajšie farebné tóny, aké mohli zažiť. 

Ó,“ pomyslel si pavúčik, mám najkrajšiu farebnú hojdačku, čo spieva farbami ako to najlepšie CD.“ 

A tak ho v nej vetrík  tíško kolísal a on sníval. A nevedel, že jeho farebná záclonka svieti všetkým do  ďaleka a šedivá ničota sa pomaly stráca. Ďalší a ďalší pavúčikovia začali pliesť svoje galaktické siete a po  stromoch sa rozžiarilo mnoho farebných závesov a duše v parku už neboli osamelé. A tak pavúčik  zachránil svojím vesmírom farby a priniesol svetlo mnohým a ani o tom nevedel a možno ste o tom  nevedeli ani vy. 

O autorce

RNDr. Daniela Rapavá (*1956, Komárno, Slovensko) je světově uznávaná slovenská fotografka, zaměřující se zejména na optické jevy na bublinách a vrstvách zamrzlých kapalin. Vystudovala jadernou fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Bratislavě a poté postgraduální studium z astronomie. Pracovala na geofyzikální observatoři SAV v Hurbanově, od roku 1983 na hvězdárně v Rimavské Sobotě. Věnovala se odborným pozorováním Slunce, zatmění, meteorů a pozičním měření, ale hlavně popularizaci astronomie, přírodních věd i ekologické výchově. Je kurátorkou výtvarné výstavy Vesmír očima dětí.

Jejím koníčkem byla vždy fotografie, zejména makro, zpočátku živá příroda, později i fyzikální fotografie, zaměřená převážně na světlo a jeho projevy, zobrazení v kapkách, bublinách, barevné interference i jevy v polarizovaném světle na dvojlomných materiálech (led, plast, celofán), difrakce na pavučině, na některých běžných chemických látkách v polarizovaném světle a vždy ji fascinovaly zmrazené bubliny. Výstava těchto fotografií s názvem Tajemství světla a vody byla průběžně doplňována, pravidelně instalována v Kongresovém centru SAV v Smolenicích jako součást seminářů pro učitele fyziky i putovní po Slovensku. Výstava Kouzlení se světlem byla instalována na MFF UK V Praze.

Daniela byla mnohokrát za svou unikátní fotografickou tvorbu oceněna v tuzemsku i v zahraničí. Publikovala na prestižních stránkách (Optics Picture of the Day, Earth Science Picture of the Day, Spaceweather, 1xcom), odkud její snímky přebírají další servery a vydavatelé. Její snímky tak zdobí mimo mnohá další periodika i časopis National Geographic. Kromě fyzikální fotografie se věnuje také volné tvorbě (imprese, kreativní foto a psaní) i společným výstavám se žáky. Její fotografie naleznete na danielaphoto.webnode.sk/.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Daniela Rapavá - Fotogalerie a osobní stránkaO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Pohádka, Vánoce


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »