Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pohádka do vánoční nálady: Ako pavúčikov vesmír zachránil farby

Pohádka do vánoční nálady: Ako pavúčikov vesmír zachránil farby

Barvy pavoučkovy síťky.
Autor: Daniela Rapavá.

Tak jako včera, i dnes vám přinášíme ždibek pohádkové nálady poněkud netradiční prezentací fantastické fotografické tvorby slovenské fotografky Daniely Rapavé. V článku „Ako pavúčikov vesmír zachránil farby“ se podíváme do zákulisí záběru jedné pavučiny. A opět v pohádkovém duchu. Krásné vánoční svátky!

Nebola už zima a nebola ešte ani jar a prázdnym parkom s holými stromami blúdili len osamelé duše . V tých šedých dňoch bezvládia, keď všetko spalo a farby sa stratili nevedno kam a slniečko len sem - tam vykuklo, aby pošteklilo ten zakliaty svet svojimi tenučkými dlhými prstami, stala sa prečudesná vec. 

Jeho kostrbaté pršteky po dlhej zime natrafili aj na malilinkého pavúčika, driemajúceho v korune stromu. 

Ó, to je príjemné,“ otvoril jedno očko, potom druhé, zívol  a otáčal svoje tučné guľaté bruško k slnku.  

Ulovíme si viac toho tepla a svetla,“ pomyslel si, a ako správny lovec, začal tkať veľkú sivú hustú sieťku. Zo zadočka púšťal hodvábne vlákno a malinkými nožičkami prepletal  rýchlo dookola ako bežec na pretekoch. Keď bol spokojný, že bola dosť veľká, skontroloval ešte  upevnenie medzi konárikmi, ľahol si do stredu a troška unavený a zadychčaný čakal. Jeho záclonka visela, ako veľká pasca na svetlo  a on ešte netušil, čo sa stane.  

Zrazu sa papršlekové pršteky svetla začali dečky jemne dotýkať, ohýbať sa na jej jemných vláknach  s drobulinkými uzlíkmi. Svetlo sa rozložilo do vejára žiarivých farieb. Modrá, zelenkavá cyklámenovo  ružová, oranžová, všetky sa ligotali vo vzduchu, ako malý ohňostroj v pavúčej galaxii. 

Fíha,“ zhíkol užasnutý pavúčik.  

Difrakce na pavučince. Autor: Daniela Rapavá.
Difrakce na pavučince.
Autor: Daniela Rapavá.
Aaaaaach...“ ozval sa vetrík spoza stromu, „to je ale nádhera“. A od radosti si silno do nej fúkol.  A to  len vtedy začal ten skutočne najdivší tanec svetla. Farby sa začali meniť z modrej na zelenú a ružovú  a oranžovú a blikali ako na veľkej diskotéke a vetrík jojkal a achkal od nadšenia. Len pavúčik sa veľmi  zľakol, lebo skoro zo siete vypadol.  

Óó, vetrík, čo robíš, však mi ju celú roztrháš, fúkaj len  jemne, prosím.“ A obaja pozerali na ten zázrak v nemom úžase. Dečka sa už len jemne vlnila, vetrík na nej hral ako na  harfe a vychádzali z nej najkrajšie farebné tóny, aké mohli zažiť. 

Ó,“ pomyslel si pavúčik, mám najkrajšiu farebnú hojdačku, čo spieva farbami ako to najlepšie CD.“ 

A tak ho v nej vetrík  tíško kolísal a on sníval. A nevedel, že jeho farebná záclonka svieti všetkým do  ďaleka a šedivá ničota sa pomaly stráca. Ďalší a ďalší pavúčikovia začali pliesť svoje galaktické siete a po  stromoch sa rozžiarilo mnoho farebných závesov a duše v parku už neboli osamelé. A tak pavúčik  zachránil svojím vesmírom farby a priniesol svetlo mnohým a ani o tom nevedel a možno ste o tom  nevedeli ani vy. 

O autorce

RNDr. Daniela Rapavá (*1956, Komárno, Slovensko) je světově uznávaná slovenská fotografka, zaměřující se zejména na optické jevy na bublinách a vrstvách zamrzlých kapalin. Vystudovala jadernou fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Bratislavě a poté postgraduální studium z astronomie. Pracovala na geofyzikální observatoři SAV v Hurbanově, od roku 1983 na hvězdárně v Rimavské Sobotě. Věnovala se odborným pozorováním Slunce, zatmění, meteorů a pozičním měření, ale hlavně popularizaci astronomie, přírodních věd i ekologické výchově. Je kurátorkou výtvarné výstavy Vesmír očima dětí.

Jejím koníčkem byla vždy fotografie, zejména makro, zpočátku živá příroda, později i fyzikální fotografie, zaměřená převážně na světlo a jeho projevy, zobrazení v kapkách, bublinách, barevné interference i jevy v polarizovaném světle na dvojlomných materiálech (led, plast, celofán), difrakce na pavučině, na některých běžných chemických látkách v polarizovaném světle a vždy ji fascinovaly zmrazené bubliny. Výstava těchto fotografií s názvem Tajemství světla a vody byla průběžně doplňována, pravidelně instalována v Kongresovém centru SAV v Smolenicích jako součást seminářů pro učitele fyziky i putovní po Slovensku. Výstava Kouzlení se světlem byla instalována na MFF UK V Praze.

Daniela byla mnohokrát za svou unikátní fotografickou tvorbu oceněna v tuzemsku i v zahraničí. Publikovala na prestižních stránkách (Optics Picture of the Day, Earth Science Picture of the Day, Spaceweather, 1xcom), odkud její snímky přebírají další servery a vydavatelé. Její snímky tak zdobí mimo mnohá další periodika i časopis National Geographic. Kromě fyzikální fotografie se věnuje také volné tvorbě (imprese, kreativní foto a psaní) i společným výstavám se žáky. Její fotografie naleznete na danielaphoto.webnode.sk/.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Daniela Rapavá - Fotogalerie a osobní stránkaO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Pohádka, Vánoce


49. vesmírný týden 2020

49. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 11. do 6. 12. 2020. Měsíc bude ubývat z úplňku k poslední čtvrti. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn a vysoko nad jihem Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najedeme skvrny. Čínská sonda Chang’e 5 míří k odběru vzorků z povrchu Měsíce. Raketa Falcon 9 má na kontě už 100 startů a jeden první stupeň letěl a přistál už sedmkrát. Před 495 lety se narodil Tadeáš Hájek z Hájku a před 25 lety startovala sluneční observatoř SOHO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplněk nad Hořovicemi

Úplněk nad Hořovicemi 30.11.2020

Další informace »