Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Populárně naučná show s profesorem Brianem Coxem v Praze

Populárně naučná show s profesorem Brianem Coxem v Praze

Prof. Brian Cox
Autor: Wikimedia/Duncan Hull

Jedna z nejaktivnějších osobností popularizace vědy v celosvětovém měřítku, profesor částicové fyziky na Manchesterské univerzitě a hvězda populárně naučných pořadů BBC Brian Cox zařadil poprvé Českou republiku na mapu svého nejnovějšího turné. Populárně naučná show „Horizonty – Vesmírná odysea 21. století“ profesora Briana Coxe se uskuteční 14. dubna 2024 v Kongresovém centru Praha. Přestože se vše odehraje v angličtině, považujeme za zajímavé na tuto akci upozornit.

Turné Horizons („Horizonty – Vesmírná odysea 21. století“) je protipólem pedantských přednášek. Díky odborným komentářům Briana Coxe a videoprojekcím ve vysokém rozlišení se společně vypravíme na jedinečnou cestu historií vesmíru a fyzikálních zákonů po vzdálených galaxiích, černých dírách a mimozemských civilizacích. Aniž by se profesor Cox uchyloval ke složitým odborným pojmům, pokusí se způsobem pochopitelným široké veřejnosti odpovědět na otázky na pomezí vědy a filozofie: jaká je podstata prostoru a času, jak vznikl život na Zemi a co znamená ve vesmírném měřítku, jak se můžeme vztahovat k nekonečnosti vesmíru z pohledu života s nevyhnutelnými hranicemi.

„Horizonty – Vesmírná odysea 21. století“ je oslavou kultury a civilizace, hudby, umění, filozofie a vědy a zároveň optimistickým pohledem do budoucnosti.

Skutečný ambasador vědy Brian Cox se již desítky let těší mezinárodnímu uznání díky své schopnosti komunikovat složité vědecké koncepty způsobem, který je srozumitelný širokému publiku. Své nadšení pro vědu a poznání šíří nejen mezi studenty na Fakultě fyziky a astronomie na Manchesterské univerzitě, ale i prostřednictvím mnoha populárně naučných pořadů vysílaných BBC – například vystupoval v dokumentárním seriálu Horizon, uváděl mnoho známých odborných pořadů včetně série Wonders (Wonders of the Solar System, Wonders of the Universe, Wonders of Life), Forces of Nature, The Planets, Brian Cox's Adventures in Space and Time, Brian Cox: Seven Days on Mars. Od roku 2009 moderuje společně s komikem Robertem Incem pořad The Infinite Monkey Cage.

V 80. a počátkem 90. let minulého století byl Brian Cox členem britských rockových a tanečních kapel a k moralizování má opravdu daleko. Kromě výuky a vědecké práce na univerzitě je jako prestižní vědecký pracovník zapojen i do výzkumů na Velkém hadronovém urychlovači (LHC) v ženevském středisku CERN. 

Profesor Cox je oceňován vědeckou komunitou i širokou veřejností a má opravdu široký záběr oblastí, ve kterých hvězdně vyniká: vystupuje v dokumentárních pořadech s britskou komediální skupinou Monty Python, rozebírá vědecké základy seriálu Doctor Who nebo propůjčuje svůj hlas postavičce v britském dětském pořadu. Pokud Brian Cox zrovna nekonzultuje vědeckofantastické filmy nebo nediskutuje s Christopherem Nolanem o Oppenheimerovi, můžete ho sledovat v pořadech moderovaných Conanem O'Brienem nebo Grahamem Nortonem nebo jako hosta pořadu The Joe Rogan Experience.

S takovým širokým záběrem působnosti není náhodou, že se turné Briana Coxe pravidelně zapisují do Guinessovy knihy rekordů. Prodej 230 873 vstupenek na jeho předchozí turné „Universal – Adventures in Space and Time“ zajistil britskému profesorovi již potřetí 1. místo v Guinnessově knize rekordů za prodej vstupenek na vědecké turné.

Uspořádat poprvé populárně naučnou akci takového rozsahu je sázkou na zvědavost a touhu po vědomostech a poznání anglicky mluvící veřejnosti v České republice. „Horizons – A 21st Century Space Odyssey“ je také výzvou k porozumění, vědě a humanismu.

Začátek akce je naplánován na 20:00 h, vstup pro veřejnost od 18:30 h. 

Představení bude uvedeno výhradně v anglickém jazyce.

V hledišti není povoleno používat mobilní telefony, fotoaparáty/videokamery ani jiná zařízení pro pořizování audio-video záznamů.

Prodej vstupenek v sítích Ticketmaster a Goout.
https://1url.cz/@briancoxticketmaster
https://1url.cz/@briancoxgoout




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Brian Cox


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »