Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Povětroň 2/2002

Povětroň 2/2002

Povětroň 2/2002.

Dnes vyšlo nové číslo časopisu Povětroň 2/2002- občasníku Astronomické společnosti v Hradci Králové.
První článek tohoto čísla má spíše geologické zaměření,ale přesto s astronomií souvisí - Jiří Šura píšeo ševětínské kruhové struktuře, o níž se dříve soudilo,že je starým impaktním kráterem.
Další článek Mirka Brože je dokončením přehledu referátů ze sicilskékonference Asteroids 2001 z čísla 5/2001. Navazuje na nějčtvrté pokračování seriálu o slunečních hodinách.Čtvrtým dílem pokračuje i seriál o typech proměnných hvězd,tentokrát se seznámíme s trpasličími cefeidami.
V pozorovatelském bloku najdeme článek Martina Lehkého o těsnémprůletu komety 96P/Machholz kolem Slunce. Pepa Kujal popisuje naševýpravy za pozorováním meteorických rojů Geminid a Kvadrantid.Vláďa Kocour napsal první díl článku o fyziologické optice.Autorem "Dění na obloze" je Tomáš Kubec.
Nová rubrika "Přečetli jsme si" si klade za cíl upozornitna zajímavé články v populárních i odborných, zahraničníchi domácích astronomických časopisech.
Astronomická společnost má od ledna 2002 také nový znak (viz obrázek vpravoa článek o výběrové soutěži).
Tištěnou verzi časopisu Povětroň je možné předplatit za 35,- Kč(za jedno číslo). Elektronická verze (ve formátech PDF, PostScripta HTML) je k dispozici zdarma. Vše naleznete na domovské stránce časopisu:
http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/
Miroslav Brož, Martin Navrátil




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »