Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Povětroň 2/2003 a S1/2003 (Kráter Steinheim)

Povětroň 2/2003 a S1/2003 (Kráter Steinheim)

Vyšla nová číslaPovětroně- Královéhradeckého astronomického časopisu. Speciál S1/2003 je věnován impaktnímu kráteru Steinheim.Může vám sloužit jako průvodce, který vás seznámí s touto pozoruhodnoupamátkou na dávnou kosmickou katastrofu.

Druhé číslo jedenáctého ročníku Povětroně začínáme osobní vzpomínkouJiřího Šury na první let raketoplánu Columbia...Následuje rozhovor s prof. Jiřím Bičákem o teorii relativity.Martin Lehký popisuje pozorování asi nejhezčích objektů poslední doby:komet C/2002 X5 (Kudo-Fujikawa) a C/2002 V1 (NEAT), které byly díkymoderní technice pozorované i v těsné blízkosti Slunce.V obsáhlém článku Josefa Bartošky se vrátíme k počátkům královéhradeckéhvězdárny. Devátým a desátým dílem pokračuje seriál o slunečních hodinách.Tentokrát nám přispěl pan Josef Volný z Českých Budějovic. Sluneční hodinyosvětlené Měsícem mohou také ukazovat čas, jak popisuje Mirek Brož.Petr Horálek píše o vydařené pardubické výpravě za Leonidami na Šerlich.K dění v Astronomické společnosti se vztahuje vyhlášení "otevřených nocí JST".

Tištěnou verzi časopisu Povětroň je možné předplatit za 35,- Kč(za jedno číslo). Elektronická verze (ve formátech PDF, PostScripta HTML) je k dispozici zdarma. Vše naleznete na domovské stránce časopisu:

http://www.astrohk.cz/ashk/povetron/




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »