Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Přednáška: Tajemná neutrina ve vesmíru
Jan Kříž Vytisknout článek

Přednáška: Tajemná neutrina ve vesmíru

Neutrina se ve vesmíru uvolňují při výbuších supernov – zhroucených hmotných hvězd. Autor: NASA
Neutrina se ve vesmíru uvolňují při výbuších supernov – zhroucených hmotných hvězd.
Autor: NASA
V pátek 27. ledna se od 19 hodin se na pardubické hvězdárně uskuteční přednáška mimořádného hosta, známého ostravského fyzika a popularizátora věd RNDr. Vojtěcha Ullmanna. Se svou přednáškou "Tajemná neutrina ve vesmíru" osvětlí před několika měsíci vyvolanou bouřlivou diskuzi o částicích rychlejších než světlo. Na přednášku zve Astronomická společnost Pardubice do Velkého sálu DDM DELTA Pardubice v ulici Gorkého 2658.

Tisková zpráva Astronomické společnosti Pardubice.

"Neutrina jsou jedna z nejméně poznaných, ale i zároveň nejzajímavějších částic ve vesmíru," uvádí Ullmann téma svého povídání. "Ačkoliv jsou jejich rozměry nicotné až tak, že jsou schopny bez problému prolétnout hmotou jako jakýsi ‚vesmírní duchové‘, poslední dobou objevujeme jejich význam a nepostradatelnost ve vesmíru. Jak ale mohou tak malé částice ovlivnit něco tak obrovského, čím je kosmický prostor? Mohou také mít nějaké praktické využití i pro lidstvo?" Na všechny tyto otázky a spoustu dalších se přednášející chystá odpovědět.

RNDr. Vojtěch Ullmann (* 1949, Konice) je český fyzik a popularizátor věd. Po skončení Základní devítileté školy v Konici a maturitě na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli studoval fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy University v Praze. Od roku 1973 působí jako fyzik na Klinice nukleární medicíny FNsP v Ostravě, kde je vedoucím Fyzikálně-technického úseku. Zabývá se jadernou fyzikou a fyzikou ionizujícího záření, fyzikálně-matematickými aspekty radioisotopové scintigrafie, dále pak obecnou teorií relativity, relativistickou astrofyzikou a kosmologií. O nových objevech v těchto veřejnosti poměrně komplikovaných vědních oblastech poutavě přednáší jako vděčný popularizátor.


Astronomická společnost Pardubice,
Hvězdárna b. A. Krause DDM DELTA Pardubice


Web: www.astropardubice.cz
Adresa: Gorkého 2658, 53002 Pardubice
Kontaktní osoba (1): Jan Kříž, prednasky@astropardubice.cz, 731 833 655 (ASP)
Kontaktní osoba (2): Petr Komárek, info@astropardubice.cz, 603 165 366 (hvězdárna)




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »