Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Proběhlo 8. MHV podzim 2009

Proběhlo 8. MHV podzim 2009

Mezní hvězdná velikost
Mezní hvězdná velikost
MHV neboli Mezní Hvězdná Velikost - pojem, který již není třeba dlouze představovat. Další běh nazvaný 8. MHV podzim 2009 proběhl na tradičním místě v rekreačním areálu BVV v Zubří u Nového Města na Moravě 25. - 28. září.

8mhv.jpg
Toto místo s poměrně temnou oblohou disponuje i vynikajícím ubytovacím a stravovacím zázemím. Poslední zářijový, prodloužený víkend se sjelo pod žloutnoucími stromy na louce zalité podzimním sluncem téměř 70 osob (účastníků a rodinných příslušníků). Chladné a zejména na rosu bohaté noci byly věnovány pozorování Měsíce před 1. čtvrtí, Jupiteru a Uranu, po ztemnění oblohy se vydatně fotografovalo. Jedna skupina hromadně odpozorovala poměrně vzácný úkaz - vzájemného zatmění Jupiterových měsíců. Během dne se vyměňovaly zkušenosti, různé postupy v pořízení a zpracování astrofotografií, vizuálním pozorováním a technikou. Přednášky byly věnovány planetkovým zákrytům (Jan Mánek) a optice resp. tomu co vydrží či nevydrží (Zdeněk Řehoř).

Poděkování za zdařilou akci patří ale ne jen přednášejícím, Jiřímu Růžičkovi (již tradičně připojil celou MHV na internet) ale i ostatním účastníkům, kteří se ochotně podělili o zkušenosti a dokonce i mnohdy vypomohli zapůjčením vlastní techniky. V takové společnosti se opravdu realizuje původní motto akce - setkání "Mezi HVězdami".

Videozáznam vzájemného zatmění Jupiterových měsíců, pozorované a natočené na MHV.

Více o akcích MHV se dozvíte na stránkách www.astro.cz/akce/mhv/ a fotografie lze nalézt mimo jiné i ve fotogalerii umístěné na stránkách www.astro.cz/galerie.

Další běh - říkáme raději běh než ročník, neboť v některých letech díky velkému zájmu pořádáme MHV i dvakrát ročně - připravujeme na duben 2010.




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »