Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  První snímky VLBI
redakce II Vytisknout článek

První snímky VLBI

Snímky 4 quasarů vzdálených miliardy světelných let se nacházejí mezi prvními výsledky projektu Very Long BaseInterferometry (VLBI). Kombinací 40 pozemských radioteleskopů nacházejících se v 15 státech a radioteleskopu naoběžné dráze Země, který se pohybuje po eliptické dráze od 580 do 21 700 km nad povrchem Země, vznikl teleskop,který je 2,5x větší než je průměr Země. Jeho rozlišovací schopnost je 100x větší než je rozlišovací schopnost HST voptickém oboru. Data z jednotlivých teleskopů jsou zpracována pomocí velmi důmyslných technik. Celý projekt vedejaponský Institute of Space and Astronautical Science (ISAS).
Zdroj: JPL Press Release ze dne 17. září.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »