Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Úpická hvězdárna slaví výročí, zváni jste na přednášku a výstavu

Úpická hvězdárna slaví výročí, zváni jste na přednášku a výstavu

Oslava výročí úpické hvězdárny. Autor: Marcel Bělík.
Oslava výročí úpické hvězdárny.
Autor: Marcel Bělík.
Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 slaví úpická hvězdárna 54 let od svého otevření. Pracovníci hvězdárny k této příležitosti připravili bohatý program pro širokou veřejnost, který čítá odhalení tematické fotografické výstavy, přednášku o významné osobnosti barona Artura Krause a za jasného počasí rovněž pozorování noční oblohy. Během akce si budou moci návštěvníci prohlédnout dalekohled, jehož historie sahá až k samotným kořenům novodobých lidových hvězdáren. Celá akce začíná v 18 hodin a je zdarma.

Tisková zpráva Hvězdárny v Úpici.

Večerní program začíná od 18 hodin úvodním slovem Pavla Suchana, místopředsedy České astronomické společnosti. Ten nás zavede do zákulisí fotografické výstavy „Hvězdárny v Česku“, kterou úpické hvězdárně zapůjčila Česká astronomická společnost. Autor výstavy Štěpán Kovář, někdejší předseda tohoto vědeckého sdružení, zachytil bezmála 5 desítek českých observatoří, které na našem území začaly vznikat již na konci 19. století. Česká republika je doslova světovým unikátem v hustotě lidových hvězdáren a jsme právem hrdi, že ta úpická se řadí mezi ty historicky velmi významné. A to nejen z hlediska tradice, ale rovněž pro několik unikátů, které se v ní nachází.

Následovat bude od 18:15 přednáška Petra Komárka, vedoucího pardubické hvězdárny, na téma „Baron Artur Kraus – nedoceněný Cimrman minulého století“. Významná osobnost barona Artura Krause (1854 – 1930) stála snad u všech výdobytků své doby a krom širokého rozsahu zájmu v kultuře, vědě a sportu byl Kraus i vášnivým astronomem. V roce 1912 založil první lidovou hvězdárnu v českých zemích, na dnešní Třídě Míru v Pardubicích, a o 5 let později se zasadil o vznik České astronomické společnosti. Hvězdárna v Úpici je s tímto pardubickým mecenášem spojena víc, než se může zdát. Proto si jej letos připomeneme. Právě v kopuli úpické hvězdárny se pozorují nebeské objekty historickým dalekohledem z dávné Krausovy hvězdárny v Pardubicích.  To je však jen malý zlomek toho, co se o talentovaném baronovi na přednášce dozvíte. V tomto ohledu bude navíc příští rok ještě významnější – to uplyne plných 160 let od narození barona Artura Krause a shodou okolností půlkulatého výročí se dočká i Hvězdárna v Úpici.

Po přednášce bude následovat prohlídka hvězdárny a za jasného počasí pozorování oblohy až do 22. hodiny. V průběhu exkurze do kopule hvězdárny se Petr Komárek krátce zastaví i u historie Krausova dalekohledu, který hvězdárna nyní vlastní. Nebude-li na obloze rušit oblačnost, podíváme se dalekohledem zejména na objekty v Mléčné dráze a v pozdějších hodinách najdeme rovněž i planetu Jupiter.

Hvězdárna v Úpici byla slavnostně otevřena dne 8. listopadu 1959 v 10 hodin a 30 minut. Celá její historie se však začala psát o sedm let dříve v roce 1952, kdy začal pod vedením pana Vladimíra Mlejnka pracovat astronomický kroužek při ZK ROH Transporta Úpice. Svépomocí si upravili prostor a začali provádět první pozorování, ke kterým se zpočátku scházeli jednou za 14 dní. Na konci roku 1953 si postavili pozorovatelnu s odsuvnou střechou, ta však byla silnou noční vichřicí 22. srpna 1954 rozmetána do širokého okolí. Tato událost urychlila rozhodnutí vybudovat stavbu větší a bytelnější. Konečně v roce 1955 byly započaty práce na stavbě a vznikla zděná budova s kopulí o průměru šest metrů. V současnosti se hvězdárna věnuje hned několika oborům astronomie. Vědecký program se soustředí zejména na Slunce, sluneční aktivitu a sluneční zatmění, dále pak na meteory a meteorické roje. Na pozemku hvězdárny je také meteorologická a seismická stanice pro detekci blízkých zemětřesení. Neposledně je ovšem hvězdárna zaměřena na popularizaci astronomie pro širokou veřejnost.

Program akce:

  • 18:00 – Zahájení výstavy „Hvězdárny v Česku“ (úvodní slovo bude mít Pavel Suchan, místopředseda České astronomické společnosti)
  • 18:15 – Přednáška „Baron Artur Kraus – nedoceněný Cimrman minulého století“ (Petr Komárek, vedoucí pardubické hvězdárny)
  • cca 19:30 – prohlídka Krausova dalekohledu v kopuli úpické hvězdárny (Petr Komárek, vedoucí pardubické hvězdárny; Marcel Bělík, ředitel Hvězdárny v Úpici)
  • v případě jasného počasí pozorování objektů noční oblohy až do 22. hodiny

Akce proběhne za podpory České astronomické společnosti, Východočeské pobočky České astronomické společnosti a Hvězdárny barona Artura Krause DDM DELTA Pardubice.

Marcel Bělík

ředitel Hvězdárny v Úpici
Telefon: 603 545 589
Mail: belik@obsupice.cz
O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »