Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 124 (Speciál)

Vychází Astropis 124 (Speciál)

Obálka časopisu Astropis č. 124 - Speciálu 2020

Monotematické číslo roku 2020 je věnováno Měsíci a role hostujícího editora se zhostila osoba u nás nejpovolanější – Pavel Gabzdyl (PG). Hned v prvním článku se zaobírá jednou ze stále nejpalčivějších otázek kolem našeho vesmírného souputníka – „Jak vznikl Měsíc“? Další problematické téma řeší i ve svém dalším příspěvku – „Odvrácená strana Měsíce“. Dlouho jsme totiž netušili, jak vlastně odvrácená tvář vypadá a první její snímky způsobily velký šok. Současným poznatkům o geologii a stavbě Měsíce se věnuje Martin Pauer v článku „Pod povrch Luny“. Snad každý zná barevný snímek Země nad povrchem Měsíce pořízený posádkou Apolla 8 – PG se též rozepsal o jeho vzniku.

Barevné strany uprostřed čísla jsou doslova nabité exkluzivními mapami – jednak zcela novou lunární geologickou mapou a jednak „Měsíční dvanáctkou“, která přestavuje tipy pro první krůčky pozorování útvarů na Měsíci.

Speciál 2020 obsahuje i dvě recenze. První se týká reedice knihy Karla Pacnera o Apollu 11, která v sobě kombinuje reportáž z cesty na start Saturnu V s popisem průběhu mise a je zajímavým záznamem doby konce 60. let 20. století. Druhou recenzovanou publikací je kniha Pavla Gabzdyla věnovaná dětskému čtenáři, kterého (a ostatně i jeho rodiče) má seznámit s Měsícem.

Pozorování naší oběžnice se v tomto čísle věnujeme hned v několika článcích: PG nejdříve představí vlastní historii pozorování Měsíce a pak jako velezkušený pozorovatel poradí, jak Měsíc pozorovat dnes, aby nám to přineslo co největší (a někdy nečekaný) zážitek. Když je zataženo, může nám k poznávání Měsíce posloužit i internet – zajímavé zdroje sepsal PG v článku „Měsíc v síti“. Různé zajímavé a exotické povrchové útvary (pro běžného pozorovatele ale nedostupné) představí Petr Brož v článku „Povrch Měsíce zblízka aneb sopečné safari“.

Pro další zajímavé informace o Měsíci můžete navštívit http://mesic.astronomie.cz/

Pevně věříme, že se vám toto výjimečné číslo plné nejnovějších poznatků o našem nejbližším kosmickém sousedovi bude líbit.

Redakce časopisu Astropis




Štítky: Astropis


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »