Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 132

Vychází Astropis 132

Astropis č. 132 (obálka)

Hned na začátku nového čísla pokračují Jiří Grygar a David Ondřich ve svém shrnutí dění v astronomii v minulém roce. Pavel Pecháček pak připomene život a dílo astronomky Dorothey Klumpkeové, od jejíhož úmrtí letos uplyne 80 let. Anna Muchová představí Czech Rocket Society – spolek převážně vysokoškolských studentů zaměřený na raketové aktivity. Václav Pavlík pokračuje v sérii rozhovorů s významnými vědci – tentokrát s astrofyzikem Jamesem Peeblesem.

Zdeněk Řehoř v první díle svého článku popíše základy fungování základních typů astronomických kamer. Jan Kondziolka volně navazuje na svůj příspěvek z Astropisu 129 a doplňuje téma světelného znečištění o doporučení k slavnostnímu svícení v době dnešní energetické krize.

Okénko ČAS tentokrát vyplní její Západočeská pobočka, kterou uvede Josef Jíra. Recenze přináší aktuální číslo dvě – Ondřej Nývlt představí novou praktickou publikaci Pavla Gabzdyla „Průvodce po Měsíci“ a Vladimír Kopecký 57 roků čekající popularizační dílo Antonína Bečváře „Zrcadlo kosmu“. Jaká byla aktivita Slunce v první polovině roku 2022, shrne Michal Švanda s Martinou Pavelkovou.

O další klasické rubriky samozřejmě nepřijdete – čeká na vás obloha v zimě včetně tipů na pozorování (Vladimír Libý a Václav Pavlík), novinky v kosmonautice od Lukáše Houšky (kosmonautix.cz) a novinky z astronomie.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že se vám nové číslo našeho časopisu bude líbit.

Redakce časopisu Astropis
Štítky: Astropis


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »