Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 132

Vychází Astropis 132

Astropis č. 132 (obálka)

Hned na začátku nového čísla pokračují Jiří Grygar a David Ondřich ve svém shrnutí dění v astronomii v minulém roce. Pavel Pecháček pak připomene život a dílo astronomky Dorothey Klumpkeové, od jejíhož úmrtí letos uplyne 80 let. Anna Muchová představí Czech Rocket Society – spolek převážně vysokoškolských studentů zaměřený na raketové aktivity. Václav Pavlík pokračuje v sérii rozhovorů s významnými vědci – tentokrát s astrofyzikem Jamesem Peeblesem.

Zdeněk Řehoř v první díle svého článku popíše základy fungování základních typů astronomických kamer. Jan Kondziolka volně navazuje na svůj příspěvek z Astropisu 129 a doplňuje téma světelného znečištění o doporučení k slavnostnímu svícení v době dnešní energetické krize.

Okénko ČAS tentokrát vyplní její Západočeská pobočka, kterou uvede Josef Jíra. Recenze přináší aktuální číslo dvě – Ondřej Nývlt představí novou praktickou publikaci Pavla Gabzdyla „Průvodce po Měsíci“ a Vladimír Kopecký 57 roků čekající popularizační dílo Antonína Bečváře „Zrcadlo kosmu“. Jaká byla aktivita Slunce v první polovině roku 2022, shrne Michal Švanda s Martinou Pavelkovou.

O další klasické rubriky samozřejmě nepřijdete – čeká na vás obloha v zimě včetně tipů na pozorování (Vladimír Libý a Václav Pavlík), novinky v kosmonautice od Lukáše Houšky (kosmonautix.cz) a novinky z astronomie.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že se vám nové číslo našeho časopisu bude líbit.

Redakce časopisu Astropis




Štítky: Astropis


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »