Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 133 – tematický speciál o planetě Mars

Vychází Astropis 133 – tematický speciál o planetě Mars

Obálka Speciálu Astropisu č. 133

V tomto monotematickém čísle naleznete hned několik příspěvků o robotickém průzkumu Marsu: Jako první uvádíme shrnutí mise geologické sondy InSight z pera Petra Brože. Na to naváže Michael Voplatka s představením prozatím nejkomplexnějšího roveru na Rudé planetě – Perseverance. I Václav Laifr se věnuje ve svém příspěvku robotickému průzkumu – tentokrát z pohledu čínské kosmonautiky.

Aktuální stav příprav cesty pozemšťanů na Mars popíše ve svém shrnutí Lukáš Houška. A Vladimír Wagner téma přistání lidí na Rudé planetě rozšíří o analýzu možného použití jaderných energetických zdrojů. Jak ukáže Vladimír Kopecký  Jr, tak hledání života na Marsu má bohatou a zajímavou historii. Jako skutečnou specialitu uvádíme text od slovutného Camilla Flammariona, jehož příspěvek z Populární astronomie na téma Mars přeložil Dr. Jiří Guth, vybral a sestavil pak Vladimír Kopecký Jr.

Doufáme, že se vám tento Astropis speciál bude líbit.

Redakce časopisu Astropis
Štítky: Astropis


5. vesmírný týden 2023

5. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 1. do 5. 2. 2023. Měsíc bude v úplňku. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, který je kolem 20. hodiny nad jihem. Kometa C/2022 E3 (ZTF) je pěkná při pohledu dalekohledem a na velmi tmavé obloze je slabě vidět pouhým okem. Aktivita Slunce se snížila, skvrn výrazně ubylo. SpaceX má za sebou v lednu již 6 startů a očekáváme ještě sedmý. USA si připomenou výročí 65 let startu první družice Explorer-1, ale také 20 let od tragické havárie raketoplánu Columbia.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2022 E3 ZTF přes teleskop.

Další informace »