Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází letní Astropis 127

Vychází letní Astropis 127

Astropis - obálka č. 127

S létem je tu spousta zajímavého čtení. Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry. Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. Nechybí souhrn událostí v astronomii a astrofyzice, první část za rok 2020, od tandemu Jiří Grygar a David Ondřich. Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Nechybí ani článek Václava Laifra o čínském marsovském vozítku Ču-žung a souhrn z dění v kosmonautice od Lukáše Houšky.

Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry, které lidstvo provádí již přes 400 let. Slunce, tedy jeho červnové částečné zatmění nad ČR, je i tématem jedné z barevných stran.

Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. V podstatě dalším historickým článkem je první díl shrnutí objevů v astronomii a astrofyzice za rok 2020 od tandemu autorů Jiří Grygar a David Ondřich.

Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Do kategorie kosmonautických aktualit pak spadá článek Václava Laifra, který shrne, co víme o čínském roveru Ču-žung, který přistál na Marsu.

Samozřejmě nechybí novinky z kosmonautiky od Lukáše Houšky (Kosmonautix.cz) a astronomie, obloha s úkazy a recenze. Tentokrát na dvě knihy známých českých autorů: Vladimír Kopecký nejprve uvede knihu „Duchové Vesmíru“ Petra Kulhánka na téma neutrin a Ondřej Nývlt pak představí poslední astronautickou knihu Karla Pacnera „Konstruktéři raketového věku“. Poslední pravidelnou rubrikou je okénko ČAS, kde Martin Kákona prezentuje její Jihočeskou pobočku.

Specialitou čísla je barevný plakát s porovnáním rozměrů naší Sluneční soustavy a hvězdy Betelgeuze.

Za redakci časopisu Astropis přejeme krásné prožití léta.
Štítky: Astropis


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »