Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází letní Astropis 127

Vychází letní Astropis 127

Astropis - obálka č. 127

S létem je tu spousta zajímavého čtení. Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry. Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. Nechybí souhrn událostí v astronomii a astrofyzice, první část za rok 2020, od tandemu Jiří Grygar a David Ondřich. Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Nechybí ani článek Václava Laifra o čínském marsovském vozítku Ču-žung a souhrn z dění v kosmonautice od Lukáše Houšky.

Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry, které lidstvo provádí již přes 400 let. Slunce, tedy jeho červnové částečné zatmění nad ČR, je i tématem jedné z barevných stran.

Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. V podstatě dalším historickým článkem je první díl shrnutí objevů v astronomii a astrofyzice za rok 2020 od tandemu autorů Jiří Grygar a David Ondřich.

Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Do kategorie kosmonautických aktualit pak spadá článek Václava Laifra, který shrne, co víme o čínském roveru Ču-žung, který přistál na Marsu.

Samozřejmě nechybí novinky z kosmonautiky od Lukáše Houšky (Kosmonautix.cz) a astronomie, obloha s úkazy a recenze. Tentokrát na dvě knihy známých českých autorů: Vladimír Kopecký nejprve uvede knihu „Duchové Vesmíru“ Petra Kulhánka na téma neutrin a Ondřej Nývlt pak představí poslední astronautickou knihu Karla Pacnera „Konstruktéři raketového věku“. Poslední pravidelnou rubrikou je okénko ČAS, kde Martin Kákona prezentuje její Jihočeskou pobočku.

Specialitou čísla je barevný plakát s porovnáním rozměrů naší Sluneční soustavy a hvězdy Betelgeuze.

Za redakci časopisu Astropis přejeme krásné prožití léta.




Štítky: Astropis


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »