Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vyšel Astropis 4/2007 a Vánoční nadílka Astropisu!

Vyšel Astropis 4/2007 a Vánoční nadílka Astropisu!

Právě vyšlo letošní čtvrté číslo Astropisu. Astronomický časopis, který vychází již 14 let, je k dostání na hvězdárnách, v knihkupectvích, v trafikách a na stáncích Relay. Informace o předplatném a objednávkový formulář starších čísel naleznete na internetových stránkách časopisu Astropis.

Vánoční nadílka Astropisu!
Hledáte vhodný vánoční dárek? Za cenu běžného předplatného nyní můžete navíc dostat pěkný barevný dárkový certifikát vystavený speciálně na jméno obdarovaného, který mu potom dáte pod stromeček.
A co víc, nyní také každý nový předplatitel (tedy takový, který vloni Astropis neodebíral a nyní začne) obdrží zdarma Hvězdářský kalendář 2008. Akce platí do 31. ledna nebo do vyčerpání (omezených!) zásob. (Kalendář obdržíte k obyčejnému i dárkovému předplatnému).

Články
  • J. Grygar, M. Prouza: Letošní pohled na vesmír vloni
  • P. Najser: Jak byla (ne)objevena poslední planeta
  • P. Koten: Planetka, která zahubila dinosaury
  • V. Libý: Velký pes a Jednorožec
  • R. Mašata: Výzvy Gumova katalogu
  • J. Jurčák: Jemný úvod do spektropolarimetrie

    Rubriky
  • L. Schimed: Sluneční aktivita
  • J. Verfl: Oblohou amatérsky

    Novinky
  • J. Verfl: Předpověď Aurigid úspěšná
  • J. Verfl: Galaktické slupky
  • J. Verfl: Díra do Marsu
  • J. Verfl: Japetus zblízka
  • M. Prouza: Zásadní zjištění o nejenergetičtějších částicích vesmíru
  • M. Prouza: Zlatá medaile Bruceové českému rodákovi
  • M. Polák: Japonská princezna se vydala k Měsíci
  • M. Jelínek, S. Vítek: Rekordní kometární exploze
  • M. Pauer: Amatérská pozorování Venuše pro ESA

    Recenze
  • V. Kopecký: Z. Pokorný - Exoplanety
  • V. Kopecký: L. Mlodinow - Feynmanova duha




  • O autorovi



    21. vesmírný týden 2025

    21. vesmírný týden 2025

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    Simeis 147

    Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Světelná stopa ISS

    Světelná stopa ISS

    Další informace »