Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Z Wikipedie je největší česká encyklopedie všech dob
redakce Vytisknout článek

Z Wikipedie je největší česká encyklopedie všech dob

Wikipedie
Wikipedie
Sdružení Wikimedia Česká republika oznámilo dosažení hranice 200 000 článků na české verzi Wikipedie (http://cs.wikipedia.org), svobodné a otevřené on-line encyklopedie. Česká Wikipedie tento mezník překročila 6. července 2011 a stala se 18. jazykovou verzí, které se to podařilo. Vzhledem k technické obtížnosti jednoznačného určení byl za jubilejní článek vybrán Ron Hextall.

Česká Wikipedie je tak nejobsáhlejší českou encyklopedií, doposud největší Ottův slovník naučný překonala o více než 10 tisíc hesel. Mezi svými více než 250 cizojazyčnými verzemi teď zaujímá 18. místo, na prvním místě je anglická Wikipedie (http://en.wikipedia.org) s více než 3,6 miliony článků. Všechny jazykové verze nasbíraly dohromady přes 19 milionů článků, což činí Wikipedii největší encyklopedií světa. K tomu vznikne každý den okolo 8000 nových článků. Na české Wikipedii během posledního čtvrt roku přibylo denně v průměru kolem 100 článků.

Těchto úspěchů by nemohlo být dosaženo bez zájmu čtenářů, které si Wikipedie za léta své existence získala. Server Alexa hodnotí Wikipedii jako 7. nejnavštěvovanější web světa, přičemž více než polovina návštěvníků směřuje na anglickou verzi, jejíž hlavní stránka má každý den kolem 5 milionů přístupů. Česká hlavní strana zaznamenává v průměru asi 105 000 přístupů denně.

Komunita české Wikipedie usiluje nejen o nárůst počtu článků, ale i o zvyšování jejich kvality. Je dbáno na to, aby nedocházelo k porušování autorských práv; důraz se klade na faktickou správnost, ověřitelnost a uvádění věrohodných zdrojů. Hlavním motorem těchto snah na české Wikipedii je WikiProjekt Kvalita. Přehled nejlepších článků je možné najít na stránce Nejlepší články.

Kontakt:
• Wikimedia Česká republika (http://www.wikimedia.cz)
• Předseda: Michal Reiter
• press@wikimedia.cz

Poznámka redakce astro.cz:
Co se týká astronomie, nalezne zájemce na Wikipedii celou řadu témat. Astronomická hesla mají v mnoha případech výborně zpracované texty, o čemž svědčí, že mezi 110 nejlepšími články se jich 17 týká astronomie, popř. kosmonautiky.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »