Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Geminidy a kometa Lovejoy nejen na Jizerce

Geminidy a kometa Lovejoy nejen na Jizerce

Kometa Lovejoy u M 13 v Herkulu Autor: Martin Gembec
Kometa Lovejoy u M 13 v Herkulu
Autor: Martin Gembec
Sobotní ráno bylo nejspíš ve znamení rojení astronomů po kopcích. Důvodem byla inverze, která přinesla příkrov oblačnosti prakticky do celého Česka. V horách se však dalo pozorovat krásně jasné nebe, nebyl ani takový mráz a co víc, když zapadl Měsíc, bylo se opravdu na co dívat.

Nejpočetnější skupina se nejspíš sešla na Jizerce. A co vy další? Pokud jste také pozorovali, pošlete nám své snímky komety Lovejoy nebo Geminid přes formulář.

Již dlouho se v zimě nesešlo tolik astronomů na "starparty" pod tak krásnou oblohou. Možná ještě v Hodkovicích, ale tam bývá vlastně pravidlem, že je zataženo. Tentokrát hned čtrnáct nadšenců žaslo nad krásou komety Lovejoy a nespočetnými jasnými i slabšími meteory především z roje Geminid. Ten měl totiž v sobotu 14. prosince maximum.

Kometa Lovejoy a geminida 2013. Autor: Martin Gembec
Kometa Lovejoy a geminida 2013.
Autor: Martin Gembec
Začalo to nenápadně postupnou slezinou, na níž měli podíl členové dvou aktivních buněk České astronomické společnosti. Pražského MaČe a místního KaLu. To vše pak pod přísným dohledem místopředsedy ČAS, Pavlem Suchanem. Zpočátku světlá obloha vlivem zapadajícího Měsíce postupně ztmavla až krásně vylezla Mléčná dráha a objevilo se zvířetníkové světlo. Meteory padaly téměř pořád a občas ve sprškách po několika kusech. Občas se zjevil opravdu jasný meteor, který po sobě zanechal dohasínající stopu.

Geminidy 2013 na Jizerce Autor: Martin Gembec
Geminidy 2013 na Jizerce
Autor: Martin Gembec
Tomu všemu navíc sekundovala pouhým okem viditelná kometka Lovejoy. Ta se nacházela nedaleko M 13, kulové hvězdokupy v souhvězdí Herkula. Jevila se jako mlhavá hvězdička, mírně jasnější než kulová hvězdokupa. V triedru jevila asi tři stupně dlouhý ohůnek. To pravé ale ukázal až velký dalekohled o průměru 40 cm, v němž se dala pozorovat opravdu "velká kometa". Samozřejmě obrazně řečeno, protože dojem, jakým na nás kometa působila při pohledu do okuláru, připomínal pohledy na velké komety 90. let pouhým okem. Z jasné hlavy s výrazným centrálním zjasněním vystupoval široký ohon daleko za okraj zorného pole. V náznaku v něm byly patrné proudy hmoty. Na fotografiích se zjevilo něco úchvatného. Kometa až se šestistupňovým ohonem táhnoucím se poblíž M 13, s jasně patrnými strukturami vlivem turbulencí ve slunečním větru.

Kometu nyní z oblohy postupně vymaže Měsíc, ale zhruba za týden bude dobré se na ni podívat večer a nebo na konci roku znovu i ráno. Snad nám ještě udělá radost, kterou trochu pokazila kometa ISON, která nenávratně zanikla.

Viděli jste také nějakou Geminidu? Podařil se vám snímek? Posílejte nám je, uveřejníme je zde.


Fotografie čtenářů:

Geminidy nad Svratouchem. Autor: Vilém Heblík
Geminidy nad Svratouchem.
Autor: Vilém Heblík
Jméno: Vilém Heblík
Datum: 14. prosince 2013, 2:30 SEČ
Místo: Svratouch
Poznámka: Pozorovaní Geminid u meteorologické stanice na Svratouchu v Pardubickém kraji. Místo se nachází na vrcholu kopce Otava v obci Svratouch ve výšce 735 m. n. m. Během maximální noci Geminid bylo stanoviště většinou těsně nad hranicí mlhy a nízké inverzní oblačnosti, která zakrývala nížiny. Mlha se na vrcholu několikrát za noc střídavě objevovala a pak zase klesala do údolí.

Aktivita roje byla výrazná, vyšší než maximum srpnových Perseid. Už v době, kdy Měsíc, blížící se k úplňku, byl ještě nad obzorem, bylo možné pozorovat velké množství meteorů. Se zapadajícím Měsícem obloha postupně potemněla a počet viditelných meteorů tak ještě narostl.

Snímek ze 2:30 SEČ ukazuje slabší Geminidu a Měsícem osvětlené vrcholky Žďárských vrchů, vystupující nad mlhu v údolí. Další meteory jsou zachyceny společně s meteorologickou stanicí. Nejjasnější vyfotografovaná Geminida je z 5:01, stopa po ní byla na snímcích viditelná ještě několik dalších minut, viz animace
Fotoaparát Canon EOS 1100D na stativu.

Další snímky

[1], [2], [3], [4]

Související:
Zpráva o Geminidách 2013: Kdy vlastně bylo maximum? (Martin Kákona)




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »