Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jasný bolid za soumraku 6. dubna 2015

Jasný bolid za soumraku 6. dubna 2015

Stopa po průletu bolidu 6.4.2015
Autor: Csimaz Zsolt

Během soumraku večer 6. 4. 2015 v 19:31 SELČ byl pozorován další velmi jasný bolid. Převážná část pozorování pochází z oblasti severního Maďarska a jižní poloviny Slovenska. Vzhledem k času úkazu nebyly ještě v provozu ani kamery sítě EDMONd, ani celooblohové kamery Evropské bolidové sítě. Z tohoto důvodu se naše současné znalosti tohoto úkazu opírají o záznamy onboard kamer z automobilů, o vizuální pozorování a také o fotografie stopy, která zůstala viditelná 6 minut po průletu bolidu atmosférou Země.

Snímek bolidu z přehledové celooblohové kamery Autor: Piszkés-tetői Obszervatórium
Snímek bolidu z přehledové celooblohové kamery
Autor: Piszkés-tetői Obszervatórium
Kromě již zmíněných záznamů z onboard kamer nám v současné době poskytuje nejúplnější přehled o úkazu svědectví vizuálních pozorovatelů, kterých je v současné době evidováno 25.

Zsolt Kereszty uvádí, že zhruba 30–40 sekund po průletu bolidu bylo slyšet doprovodné sonické efekty. Dániel Molnár (Lövőpetriből) naopak uvádí, že žádné doprovodné zvukové efekty neregistroval. Rozporů ve vizuálních pozorováních je samozřejmě více, a to jak ve vzhledu úkazu, tak také v samotném čase, kdy byl podle pozorovatelů úkaz pozorován.

Detail kouřové stopy po průletu bolidu Autor: Csík Botond
Detail kouřové stopy po průletu bolidu
Autor: Csík Botond
V případě doprovodných zvukových efektů ale převažují pozorování, ve kterých je uváděna přítomnost těchto efektů. Poměrně podrobné pozorování pochází od trojice Judit Dávid, Zoltán Petrov a Gyula Dávid (Szentendrén). Popisují ohnivou kouli pozorovanou v 19:31 SELČ ve výšce asi 35° nad obzorem o jasnosti zhruba −4 až −5mag. Celkovou délku letu bolidu odhadují na 70° a ve výšce zhruba 15° nad obzorem uvádí velmi jasnou explozi bolidu.

Tamás Mároti (Budapešť) uvádí, že bolid byl zcela jasnější než Venuše (tedy −4mag). Vzhledem k prakticky denní době průletu bolidu a zkušenostem vizuálních pozorovatelů s odhadem jasnosti za těchto extrémních světelných podmínek se lze domnívat, že jasnost bolidu byla u většiny pozorovatelů značně podhodnocena. Většina pozorovatelů pak zaznamenala také vývoj stopy po průletu bolidu, kterou většina z nich přirovnávala k vývrtce. Barva bolidu je (pokud byla uvedena), většinou charakterizována jako žlutá, případně oranžová.

Animace vývoje stopy po průletu bolidu (Németh Peter)

V současné době probíhá pátrání po kvalitnějších záznamech bolidu, neboť výpočet parametrů dráhy bolidu ze záznamů onboard kamer je složitý a zorné pole kamer bývá velmi často deformováno.

Záznamy bolidu z onboard kamer:

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Magyar Csillagászati Egyesület



O autorovi

Jakub Koukal

Jakub Koukal

Narodil se v roce 1977 v Kroměříži (kde také začal v roce 1991 navštěvovat astronomický kroužek při Gymnáziu Kroměříž), vystudoval VUT FAST v Brně. Od roku 1991 se věnuje vizuálnímu pozorování meteorů, od roku 2010 pak videopozorování meteorů. Je členem Společnosti pro meziplanetární hmotu (SMPH), kde má na starosti koordinaci pozorování meteorů. V současné době působí na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako astronom a v UFCH JH AVČR jako technik projektu. Kontakt: j.koukal@post.cz

Štítky: Bolid


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »