Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Jasný bolid za soumraku 6. dubna 2015

Jasný bolid za soumraku 6. dubna 2015

Stopa po průletu bolidu 6.4.2015
Autor: Csimaz Zsolt

Během soumraku večer 6. 4. 2015 v 19:31 SELČ byl pozorován další velmi jasný bolid. Převážná část pozorování pochází z oblasti severního Maďarska a jižní poloviny Slovenska. Vzhledem k času úkazu nebyly ještě v provozu ani kamery sítě EDMONd, ani celooblohové kamery Evropské bolidové sítě. Z tohoto důvodu se naše současné znalosti tohoto úkazu opírají o záznamy onboard kamer z automobilů, o vizuální pozorování a také o fotografie stopy, která zůstala viditelná 6 minut po průletu bolidu atmosférou Země.

Snímek bolidu z přehledové celooblohové kamery Autor: Piszkés-tetői Obszervatórium
Snímek bolidu z přehledové celooblohové kamery
Autor: Piszkés-tetői Obszervatórium
Kromě již zmíněných záznamů z onboard kamer nám v současné době poskytuje nejúplnější přehled o úkazu svědectví vizuálních pozorovatelů, kterých je v současné době evidováno 25.

Zsolt Kereszty uvádí, že zhruba 30–40 sekund po průletu bolidu bylo slyšet doprovodné sonické efekty. Dániel Molnár (Lövőpetriből) naopak uvádí, že žádné doprovodné zvukové efekty neregistroval. Rozporů ve vizuálních pozorováních je samozřejmě více, a to jak ve vzhledu úkazu, tak také v samotném čase, kdy byl podle pozorovatelů úkaz pozorován.

Detail kouřové stopy po průletu bolidu Autor: Csík Botond
Detail kouřové stopy po průletu bolidu
Autor: Csík Botond
V případě doprovodných zvukových efektů ale převažují pozorování, ve kterých je uváděna přítomnost těchto efektů. Poměrně podrobné pozorování pochází od trojice Judit Dávid, Zoltán Petrov a Gyula Dávid (Szentendrén). Popisují ohnivou kouli pozorovanou v 19:31 SELČ ve výšce asi 35° nad obzorem o jasnosti zhruba −4 až −5mag. Celkovou délku letu bolidu odhadují na 70° a ve výšce zhruba 15° nad obzorem uvádí velmi jasnou explozi bolidu.

Tamás Mároti (Budapešť) uvádí, že bolid byl zcela jasnější než Venuše (tedy −4mag). Vzhledem k prakticky denní době průletu bolidu a zkušenostem vizuálních pozorovatelů s odhadem jasnosti za těchto extrémních světelných podmínek se lze domnívat, že jasnost bolidu byla u většiny pozorovatelů značně podhodnocena. Většina pozorovatelů pak zaznamenala také vývoj stopy po průletu bolidu, kterou většina z nich přirovnávala k vývrtce. Barva bolidu je (pokud byla uvedena), většinou charakterizována jako žlutá, případně oranžová.

Animace vývoje stopy po průletu bolidu (Németh Peter)

V současné době probíhá pátrání po kvalitnějších záznamech bolidu, neboť výpočet parametrů dráhy bolidu ze záznamů onboard kamer je složitý a zorné pole kamer bývá velmi často deformováno.

Záznamy bolidu z onboard kamer:

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Magyar Csillagászati Egyesület



O autorovi

Jakub Koukal

Jakub Koukal

Narodil se v roce 1977 v Kroměříži (kde také začal v roce 1991 navštěvovat astronomický kroužek při Gymnáziu Kroměříž), vystudoval VUT FAST v Brně. Od roku 1991 se věnuje vizuálnímu pozorování meteorů, od roku 2010 pak videopozorování meteorů. Je členem Společnosti pro meziplanetární hmotu (SMPH), kde má na starosti koordinaci pozorování meteorů. V současné době působí na Hvězdárně Valašské Meziříčí jako astronom a v UFCH JH AVČR jako technik projektu. Kontakt: j.koukal@post.cz

Štítky: Bolid


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »