Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Světový úspěch českých vědců - tentokrát ve výzkumu Slunce
redakce Vytisknout článek

Světový úspěch českých vědců - tentokrát ve výzkumu Slunce

Erupce X5 na Slunci 25.2.2014 Autor: SDO/NASA
Erupce X5 na Slunci 25.2.2014
Autor: SDO/NASA
Čeští vědci poskytli detailní trojrozměrný popis sluneční erupce

Sluneční erupce a kosmické počasí, to je také výzkum ve Slunečním oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Přinášíme informaci o velmi zajímavé erupci, kterou společně zpracovali astronomové z několika evropských institucí. Studie byla publikována v prestižním časopise The Astrophysical Journal v březnu tohoto roku a také v online verzi časopisu Science.

Hlavním autorem je Dr. Jaroslav Dudík, který pracoval na Astronomickém ústavu AV ČR a nyní pracuje na Univerzitě v Cambridge. Spoluautorem je Dr. Marian Karlický ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR.

Vědci poprvé detailně popsali proces sluneční erupce ve třech dimenzích. Observačně potvrdili teoretický model "slipping reconnection", ve kterém je erupční energie uvolňována při dynamicky rozvíjející se interakci erupčních smyček. Tím zobecnili tzv. standardní model sluneční erupce.  

Analýza této erupce nás přivádí o krok blíže k předvídání, kdy a kde velká sluneční erupce nastane. To má zásadní význam pro ochranu Země před možným zničujícím kosmickým počasím. Naše stále vyspělejší technologie jsou totiž na kosmickém počasí čím dál závislejší. Více v anglickém textu na webu www.cam.ac.uk.

Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Video: Průběh sluneční erupce
(Zdroj: Cambridge university)




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »