Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 1. díl

Dr. Petr Kabáth v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Ke konci roku se zaměříme na moderní astronomický obor, kterým je objevování a výzkum extrasolárních planet. Co jsou to za objekty? Jak vypadají a jaké jsou jejich vlastnosti? Kde je nebližší exoplaneta a kam až k jejich detekci prozatím dohlédneme? Nejen na tyto otázky nám odpovídal dr. Petr Kabáth, vedoucí Skupiny výzkumu exoplanet při Stelárním oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Extrasolární planety jsou velmi rozdílné od představ, které nám daly planety Sluneční soustavy. Objevujeme u nich i pro nás exotické atmosféry.

Např. u WASP 76b zjistili čeští astronomové, že v její atmosféře je sodík! A exoplaneta GJ 1214b má v atmosféře vodu – je voda ve vesmíru běžná?

A co jsou tzv. superzemě?

Exoplanety jsou jiné světy, které současným  výzkumem obrovským tempem obohacují naše poznání. Pojďme se s dr. Petrem Kabáthem těmto světům přiblížit.

Premiéru odvysíláme v sobotu 4. prosince ve 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/32992-hlubinami-vesmiru-s-dr-petrem-kabathem-exoplanety-1-dil. Poté bude možné pořad shlédnout ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/
O autorovi

Štítky: Exoplanety, Petr Kabáth, Hlubinami vesmíru, TV Noe


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »