Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 1. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Petrem Kabáthem, exoplanety 1. díl

Dr. Petr Kabáth v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Ke konci roku se zaměříme na moderní astronomický obor, kterým je objevování a výzkum extrasolárních planet. Co jsou to za objekty? Jak vypadají a jaké jsou jejich vlastnosti? Kde je nebližší exoplaneta a kam až k jejich detekci prozatím dohlédneme? Nejen na tyto otázky nám odpovídal dr. Petr Kabáth, vedoucí Skupiny výzkumu exoplanet při Stelárním oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Extrasolární planety jsou velmi rozdílné od představ, které nám daly planety Sluneční soustavy. Objevujeme u nich i pro nás exotické atmosféry.

Např. u WASP 76b zjistili čeští astronomové, že v její atmosféře je sodík! A exoplaneta GJ 1214b má v atmosféře vodu – je voda ve vesmíru běžná?

A co jsou tzv. superzemě?

Exoplanety jsou jiné světy, které současným  výzkumem obrovským tempem obohacují naše poznání. Pojďme se s dr. Petrem Kabáthem těmto světům přiblížit.

Premiéru odvysíláme v sobotu 4. prosince ve 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání nalezneme na https://www.tvnoe.cz/porad/32992-hlubinami-vesmiru-s-dr-petrem-kabathem-exoplanety-1-dil. Poté bude možné pořad shlédnout ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/
O autorovi

Štítky: Exoplanety, Petr Kabáth, Hlubinami vesmíru, TV Noe


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »