Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Meteorit na kriketu

Meteorit na kriketu

Část údajného meteoritu
Část údajného meteoritu
Ještě ani nestačila "vychladnout" senzace o domu, do kterého se už trefilo šest meteoritů, a je tu další neuvěřitelná zpráva. Tentokrát jsme se na zpravodajských serverech mohli dočíst, že během kriketového zápasu dopadl na hřiště malý meteorit a zasáhl jednoho diváka. Mělo k tomu dojít 21. července 2010 v odpoledních hodinách a dějištěm se prý stalo město Uxbridge ve Velké Británii.

Pokud budeme věřit uvedeným informacím, událost proběhla asi takto: fanoušci Jan Marszal a Richard Haynes seděli v blízkosti pomezní čáry, popíjeli a sledovali zápas. Pak zvedli oči k obloze a uviděli na ní černý objekt, letící směrem k nim. Neznámý předmět během několika sekund dopadl na kraj hřiště v jejich blízkosti a rozlomil se na dvě části. Jedna z nich se odrazila a zasáhla Marszala do hrudi. Díky tomu, že rychlost po odrazu již nebyla velká, vyvázl ze střetu bez zranění. Podle popisu mělo těleso před rozdělením velikost asi pět palců, tj. kolem 13 cm a jeho dopad si vyžádal chvilkové přerušení zápasu. Oba fanoušci tvrdí, že se nemohlo jednat o hozený kámen, protože jej viděli přilétat z velké dálky a navíc ze směru, kde nikdo nebyl. Oba fragmenty mají nyní u sebe a chtěli by je nechat prozkoumat, zda opravdu pocházejí z vesmíru.

Teoreticky se tato událost mohla stát, ale je zde několik nejasností. V první řadě je poněkud zvláštní, že by oba pánové viděli na velkou vzdálenost rychle se pohybující předmět o tak malém průměru. Tak nízko nad zemským povrchem samozřejmě už nemohl zářit jako meteor a ani o ničem takovém není v článcích žádná zmínka. A několikacentimetrový kámen (navíc tmavé barvy) proti modré obloze není příliš výrazný. Zvlášť pro někoho, kdo se určitě více věnuje utkání na hřišti, než tomu, co se děje na obloze. Ani velikost tělesa příliš neodpovídá. V textu je popisováno jako objekt o velikosti zhruba 13 cm, ale podle fotografií to vypadá, že úlomky mají velikost jen asi 2 až 3 cm. Nikde není uvedeno, zda po dopadu tělesa na hřiště vznikl nějaký kráter či alespoň prohlubeň. Místo dopadu zřejmě nikdo nevyfotografoval.

Celá záležitost prostě vypadá značně nedůvěryhodně. Mezi komentáři k článkům se objevila domněnka, že by se mohlo jednat o předmět vypadlý z letadla. Nedaleko kriketového hřiště se totiž nachází letiště, takže tato varianta se nedá vyloučit. Stejně tak se ale může jednat o klasickou "novinářskou kachnu". A jedna perlička pro pobavení na závěr. I když úlomky zatím nikdo nezkoumal, část novinářů už má jasno. Napsali, že stáří tohoto meteoritu je 4,5 miliardy let.

Použité zdroje:
   •  Diváka kriketového zápasu zasáhl meteorit
   •  Kriketový zápas přerušil pád meteoritu, jednoho z diváků trefil do hrudi
   •  'Meteorite' crashes to earth during county cricket match, hitting spectator in the chest
   •  Sussex man hit by meteorite

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »