Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Přednáška: Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA
redakce Vytisknout článek

Přednáška: Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA

ALMA_Array.jpg
Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností Vás zvou na 176. podvečer EKK ve čtvrtek 3. listopadu 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA Přednáší Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., Ústav analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha

Přednáška v rámci probíhajícího Týdne vědy a techniky na AV bude v úvodu zaměřena na principy mikroovlnné vysoce rozlišené spektroskopie plynů a na na její aplikace. Speciální pozornost bude věnována jejím aplikacím v moderní astrofyzice, zejména při výzkumu mezihvězdného prostoru a cirkumstelárního média. Pomocí radio- a mikrovlnných teleskopů byla ve vesmíru objevena spousta molekul, radikálů a iontů, které umožnily formulovat nový typ chemie a získat zásadní astrofyzikální poznatky. Tento výzkum může být v příštích letech akcelerován uvedením gigantického pole milimetrových a submilimetrových teleskopů do provozu. Toto teleskopické pole se dokončuje na náhorní plošině Atacama v Chile ve výšce 5000m nad mořem za účasti České republiky.

Vstup na podvečery je volný (do vyčerpání kapacity sálu).


Zájemci o elektronické (přednostně) resp. písemné pozvánky na další akce EKK nechť kontaktují RNDr. Věru Suchánkovou, Rajmonova 1196, 182 00 Praha 8, tel. 226 230 179 nebo e-mail: suchanko@cesnet.cz.





O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 10.11.2024

Slnko 10.11.2024

Další informace »