Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Přednáška: Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA
redakce Vytisknout článek

Přednáška: Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA

ALMA_Array.jpg
Evropský kulturní klub spolu s Radou českých vědeckých společností Vás zvou na 176. podvečer EKK ve čtvrtek 3. listopadu 2011 v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin na téma Molekuly v mezihvězdném prostoru a zařízení ALMA Přednáší Prof. RNDr. Štěpán Urban, CSc., Ústav analytické chemie, FCHI, VŠCHT Praha

Přednáška v rámci probíhajícího Týdne vědy a techniky na AV bude v úvodu zaměřena na principy mikroovlnné vysoce rozlišené spektroskopie plynů a na na její aplikace. Speciální pozornost bude věnována jejím aplikacím v moderní astrofyzice, zejména při výzkumu mezihvězdného prostoru a cirkumstelárního média. Pomocí radio- a mikrovlnných teleskopů byla ve vesmíru objevena spousta molekul, radikálů a iontů, které umožnily formulovat nový typ chemie a získat zásadní astrofyzikální poznatky. Tento výzkum může být v příštích letech akcelerován uvedením gigantického pole milimetrových a submilimetrových teleskopů do provozu. Toto teleskopické pole se dokončuje na náhorní plošině Atacama v Chile ve výšce 5000m nad mořem za účasti České republiky.

Vstup na podvečery je volný (do vyčerpání kapacity sálu).


Zájemci o elektronické (přednostně) resp. písemné pozvánky na další akce EKK nechť kontaktují RNDr. Věru Suchánkovou, Rajmonova 1196, 182 00 Praha 8, tel. 226 230 179 nebo e-mail: suchanko@cesnet.cz.





O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »