Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Martin Gembec Astronomie

Zatmění z Měsíce

14. března 2025 se Měsíc na chvíli skryl v zemském stínu a nastalo úplné zatmění Měsíce viditelné z části západní Evropy, ale především z Ameriky. Na Měsíci se ale sonda Blue Ghost také ocitla v zemském stínu a už máme první snímek, jak to vypadalo, když začalo Slunce znovu vycházet zpoza naší planety Země! Zdroj: flickr.com

Martin Gembec Astronomie

Evropská sonda Hera minula Mars

Mise ESA Hera určená k průzkumu planetky Dimorphos, která obíhá kolem většího asteroidu Didymos, právě minula planetu Mars. Sonda využila průlet ke gravitačnímu manévru a otestování přístrojů. Už máme první obrázky z průletu a pohled na měsíček Deimos proti povrchu Marsu v pozadí je skutečně vydařený. Příjem dat sledoval v řídícím středisku mise i známý hudebník a vědec Brian May.

 

Redakce Astro.cz Astronomie

Hořící trosky představovaly zánik části rakety Falcon 9

19. 2. ve 4:45 byl na obloze nízko nad severozápadem pozorovatelný úkaz, který souvisel s rozpadem umělého tělesa v atmosféře. Došlo k němu tedy nad územím Německa a odolné části nádrží dopadly na území Polska.

Původně se zdálo, že šlo o zánik družice Starlink, ale těch trosek bylo víxce. Později to potvrdil i Michal Václavík z České kosmické kanceláře, že šlo o druhý stupeň nosné rakety Falcon 9. „Ten byl využit pro úspěšné vypuštění družic Starlink 2. února 2025, ale následně selhalo jeho řízené navedení do zemské atmosféry. K jeho zániku tak nedošlo nad Tichým oceánem již 2. února, ale až nyní nad Evropu,“ vysvětlil na sociálních sítích České televize Michal Václavík. Pravděpodobně šlo o družici sítě Starlink společnosti Elona Muska.

Děkujeme čtenářům za hlášení úkazu i poslaná videa, jmenovitě panu Marešovi, Tesařovi a Křížkovi. Úkaz hezky zachytila i kamera zaměřená na snímání jasných meteorů ve Frýdlantu (bolidová síť Astronomického ústavu AV ČR).

Soňa Ehlerová Astronomie

Chat s astronomkou pro školy 2025

Mezi 11.2. a 7.3. proběhne další ročník „Chatu s astronomkou pro školy", který pořádá Astronomický ústav Akademie věd ČR. Jedná se o interaktivní písemné chaty mezi třídami a astronomy. Učitelé a studenti si mohou vybrat téma, které je zajímá, nebo si zvolit konkrétní astronomky, se kterými chtějí chatovat. Studenti se do chatu zapojí v menších skupinách. Chatujeme v různých jazycích (čeština, angličtina, slovenština, španělština) podle preferencí učitelů.

Soňa Ehlerová Astronomie

Astronomická témata ve vzdělávání

Přednášky z konference "6th Shaw-IAU Workshop on Astronomy for Education" jsou online (youtube a PDF). Tuto online konferenci pořádá jedno z přidružených pracovišť Mezinárodní astronomické unie (IAU) věnované využití astronomie ve vzdělávání (Office of Astronomy for Education).

Martin Gembec Astronomie

Nová česká kometa?

Vypadá to, že český astronom Martin Mašek objevil novou kometu na jižní obloze. Naznačují to zprávy od samotného objevitele i potvrzující pozorování od dalších astronomů. 




19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »