Pracovní skupina pro planetární nomenklaturu Mezinárodní astronomické unie 1. září 2021 schválila pojmenování lunárního kráteru Henson o průměru 43 km poblíž jižního pólu Měsíce. Matthew Henson (1866 -1955) byl americký polárník.
Slunce se nám konečně probouzí po dlouhém minimu své aktivity. Nový cyklus už nám ukázal, že nebude pozadu za starým, produkuje jednu oblast za druhou, a totéž můžeme říci i o erupcích a protuberancích. Proto jsme se rozhodli uspořádat pro Vás soutěž o nejlepší fotografie Slunce.
Raketový kluzák společnosti Virgin Galactic dnes vykonal úspěšný let do výšky cca 86 km nejen s dvojicí pilotů, ale i čtyřmi pasažéry, mezi nimiž nechyběl zakladatel Virgin Galactic a duchovní otec plavidla SpaceShipTwo Richard Branson. SpaceShipTwo se pomalu dostává do komerční služby pro lidi, kteří projektu věřili a kdysi v něm nechali své peníze, aby se jednou podívali k hranicím kosmu. V budoucnu se bude létat ještě trochu výše, až nad 100 km.
Zatmění květnového superúplňku bude ESA přenášet živě. Odkaz najdete na jejím webu nebo ESA Web TV, a to od 11:30 do 13:30 SELČ. Toto úplné zatmění Měsíce u nás nebude pozorovatelné, ale samotný superúplněk zapadající brzy nad ránem si můžete prohlédnout, pokud se náhodou vyjasní.
Je to tu! Přistávací modul čínské sondy Tianwen-1 (Tchien-wen) s roverem Zhurong (Ču-žung) dnes úspěšně přistál na povrchu Marsu ve vytyčené oblasti na jižním okraji pánve Utopia Planitia. Čína tak získává stříbrnou medaili v dobytí povrchu Marsu. Přistávací povrchová platforma s čínským roverem Zhurong (Ču-žung) úspěšně dosedla v 01:18 SELČ cca 40 km jižně (109°54′ v. d. a 25°6′ s. š.) od středu přistávací elipsy. Zdroj
Snímky sluneční koróny z observatoře SOHO nacházející se asi 1,5 mil. km od Země směrem ke Slunci opět nabízí pohled na kometu, která někdy během pondělka 10. 5. 2021 zanikne v blízkosti povrchu Slunce. Na snímky upozornil Vladimír Koželuh, kterému tímto děkujeme. Obrázky se zobrazí po kliknutí na nadpis novinky.
V přímém přenosu na NASA TV jsme mohli dnes po poledni sledovat příjem dat z roveru Perseverance, který zprostředkoval telemetrii z vrtulníčku Ingenuity, vzápětí i první snímek z jeho palubní kamery a nakonec dorazilo i "video" prvního letu na jiné planetě. Gratulace do NASA. Odkaz na záznam s titulky v češtině.
Probíhá sice online, ale stále ještě můžete stihnout některé akce živě. iQLANDIA uveřejní za půl hodiny druhé krátké video z Marsu, Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové připravuje za dvě hodiny přednášku o pravěku, Hvězdárna v Rokycanech a Plzni také připravila přednášku od 16 h, Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném připravila soutěž o Marsu 2021, Hvězdárna v Úpici představila robotické dalekohledy, Hvězdárna Žebrák vysílá živě od 16 h a Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila online program pro veřejnost od 17 h. Užijte si to s námi. Děkujeme.
Zajímavé informace nabízí web Z říše hvězd na historická témata spravovaný Petrem Bartošem a Štěpánem Kovářem. podívat se můžete na záznamy zajímavých přednášek a nejnověji také na pražskou Grébovku v pořadu Z metropole.
NASA uveřejnila video z kamer během přistání vozítka. Záběry na otevření padáku, sestup k povrchu i spuštění z létajícího jeřábu jsou doplněny o původní komentář z řídícího střediska. Svatý grál zážitku z přistání na Marsu je tu. Video na Youtube.