Jak najít Polárku podle Velkého vozuMnoho lidí se mylně domníva, že význam Polárky (Severky) spočívá v tom, že je nejjasnější a je po setmění nejdříve vidět. To je rozšířený omyl, se kterým se lze dosti často setkat. Skutečnost je taková, že Polárka je svojí jasností zcela tuctovou hvězdou severní oblohy a při zběžném pohledu na oblohu ji od ostatních hvězd nerozeznáme.
Významná totiž není svou jasností, ale polohou na obloze. Ať je večer nebo ráno, ať je zima nebo léto, Polárka je pořád na stejném místě a ostatní hvězy se točí kolem ní! Osa rotace Země, která způsobuje zdánlivý pohyb všech hvězd na obloze prochází téměř přesně Polárkou a tím je způsobená její téměř úplná statičnost.
Stopy hvězd s téměř nehybnou Polárkou uprostřed kruhů.Velký význam měla pro námořníky, kteří tak bezpečně za jasných nocí věděli, kudy plout na sever - pluli prostě přímo za nosem či spíše za Polárkou.
Již po několika málo minutách exponování je vidět protáhlý pohyb všech hvězd (tím výraznější čím dále jsou od Polárky). Polárku na snímku teď již jistě poznáte i bez označení její polohy.
Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“,
jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč
12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236