Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Česká stopa ve vesmíru

Česká stopa ve vesmíru

Přednášející
Milan Halousek

Česká stopa ve vesmíru

Tehdejší Československo se stalo v roce 1978 třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Kosmonaut Vladimír Remek je ale pouze jednou českou stopou ve vesmíru. Těmi dalšími mohou být například i američtí astronauté Eugene Cernan, Jim Lovell nebo John Blaha, kteří se chlubí svými českými (respektive česko-slovenskými) kořeny.
Další stopy ve vesmíru zanechali čeští vědci, kteří se významně zapsali do historie poznávání kosmu - Zdeněk Kopal, Petr Jakeš, Luboš Kohoutek a mnoho dalších. Naší vesmírnou stopou mohou být i družice Magion nebo Mimosa, či detektory kosmického záření na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ale proč by se mezi stopy, které zanechali Češi v historii dobývání kosmu, nemohla zařadit třeba i Dvořákova Novosvětská symfonie, kterou si pro uklidnění pouštěla posádka Apollo 11 při svém pobytu na měsíčním povrchu? Nebo americký astronaut Andrew Feustel s českými předky své manželky, který s sebou do vesmíru vzal básnickou sbírku Písně kosmické od Jana Nerudy a celosvětově oblíbenou postavičku Krtečka?
Českých stop ve vesmíru je mnoho, přesto se budeme těšit z každé další, která přibude.

Více na https://www.halousek.eu/ceska-stopa/

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Zlínský kraj, Vysočina, Ústecký kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Karlovarský kraj, Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj, Hl. m. Praha, Celá ČR
Klíčová slova
kosmonautika
Doporučený okruh posluchačů
široká veřejnost
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
milan@halousek.eu, tel. 602 153 564, www.halousek.eu
Podmínky přednášejícího
Zajištění dataprojektoru nebo interaktivní tabule, ozvučení, alespoň základní zatemnění sálu.
Finanční podmínky
Cena dohodou.


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »