Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Česká stopa ve vesmíru

Česká stopa ve vesmíru

Přednášející
Milan Halousek

Česká stopa ve vesmíru

Tehdejší Československo se stalo v roce 1978 třetím státem světa, který měl ve vesmíru svého občana. Kosmonaut Vladimír Remek je ale pouze jednou českou stopou ve vesmíru. Těmi dalšími mohou být například i američtí astronauté Eugene Cernan, Jim Lovell nebo John Blaha, kteří se chlubí svými českými (respektive česko-slovenskými) kořeny.
Další stopy ve vesmíru zanechali čeští vědci, kteří se významně zapsali do historie poznávání kosmu - Zdeněk Kopal, Petr Jakeš, Luboš Kohoutek a mnoho dalších. Naší vesmírnou stopou mohou být i družice Magion nebo Mimosa, či detektory kosmického záření na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ale proč by se mezi stopy, které zanechali Češi v historii dobývání kosmu, nemohla zařadit třeba i Dvořákova Novosvětská symfonie, kterou si pro uklidnění pouštěla posádka Apollo 11 při svém pobytu na měsíčním povrchu? Nebo americký astronaut Andrew Feustel s českými předky své manželky, který s sebou do vesmíru vzal básnickou sbírku Písně kosmické od Jana Nerudy a celosvětově oblíbenou postavičku Krtečka?
Českých stop ve vesmíru je mnoho, přesto se budeme těšit z každé další, která přibude.

Více na https://www.halousek.eu/ceska-stopa/

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Zlínský kraj, Vysočina, Ústecký kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Karlovarský kraj, Jihomoravský kraj, Jihočeský kraj, Hl. m. Praha, Celá ČR
Klíčová slova
kosmonautika
Doporučený okruh posluchačů
široká veřejnost
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
milan@halousek.eu, tel. 602 153 564, www.halousek.eu
Podmínky přednášejícího
Zajištění dataprojektoru nebo interaktivní tabule, ozvučení, alespoň základní zatemnění sálu.
Finanční podmínky
Cena dohodou.


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »