Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Jak správně svítit na památky?

Jak správně svítit na památky?

Přednášející
Jan Kondziolka

Jak správně svítit na památky?

Přednáška ukazuje dobré i méně vhodné příklady osvětlení budov, památek a kostelů zejména. Věnuje se světelnému znečištění, konkrétně slavnostnímu osvětlení. Přednáška trvá cca 30 minut, je vhodné jí doplnit přednáškou pastora Radima Tomana "Když světlo svítí, tma nemá šanci", která shrnuje pasáže bible, které se věnují tmě, noci, střídání světla a tmy, astronomii a pod. (nejedná se o evangelizační přednášku)

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Klíčová slova
světelné znečištění
Doporučený okruh posluchačů
8. a 9. třída ZŠ, střední školy, gymnázia, vysoké školy, zájemci o astronomii, rodiny s dětmi, široká veřejnost
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
kondziolkajan@seznam.cz, 777814074
Podmínky přednášejícího
Dojezd cca 60 km v okolí Havířova, s možností dobití elektromobilu i dále. V teplých měsících s možností přespání ještě dále. Projektor vhodný.
Finanční podmínky
Cena dobrovolná v rozsahu 0-1000 Kč. Platba pouze fakturou převodem, bezhotovostně.
Doplňkové aktivity
Po přednášce možnost pozorování dalekohledem.


13. vesmírný týden 2026

13. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2026. Měsíc bude v první čtvrti, projde kolem Jupiteru a na konci týdně zakryje hvězdu Regulus. Večer je už dobře vidět Venuše, Jupiter a Uran. Ráno je extrémně nízko Merkur. Aktivita Slunce byla lehce zvýšená, ale polární záři zatím zakryly mraky. Večer sledujeme zajímavou kometu MAPS, ráno rychle zjasňující R3 PanSTARRS. NASA nechala vyvézt raketu SLS a proběhnou přípravy na pokus o start mise Artemis II 1. dubna. Testuje se nová verze nosiče Super Heavy. K ISS vyrazil nákladní Progress MS-33 z opravené rampy na Bajkonuru. V noci na neděli se posouvá čas o hodinu napřed na letní (SELČ). Před dvaceti lety se začala psát historie nejúspěšnější kosmické firmy SpaceX.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 24P/Schaumasse.

Snímek komety 24P/Schaumasse. Sever je nahoře, východ vlevo, proti originálu 3x zmenšeno. V době fotografování byla vzdálena od Země 0.669 au, od Slunce 1.517 au.

Další informace »