Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Bc. Jan Kondziolka (*1985)
 

Vystudoval obor zdravotnický záchranář na Ostravské univerzitě. Nadšený amatérský astronom, iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy. Věnuje se přednáškové a osvětové činnosti, a to jak v astronomii (pravidelně organizuje například astronomické dny v Beskydech spojené s cykly přednášek a večerním pozorováním) tak ve věcech světelného znečistění a nasvětlování památek. Je hospodářem Společnosti pro meziplanetární hmotu. 

Seznam článků Jana Kondziolky na astro.cz.


Kontakt na přednášejícího
kondziolkajan@seznam.cz, 777814074

Podmínky přednášejícího
Dojezd cca 60 km v okolí Havířova, s možností dobití elektromobilu i dále. V teplých měsících s možností přespání ještě dále. Projektor vhodný.

Finanční podmínky
Cena dobrovolná v rozsahu 0-1000 Kč. Platba pouze fakturou převodem, bezhotovostně.

Přednášky od přednášejícího

Co je vidět ve tmě?

Co je vidět ve tmě?

Co je vidět na opravdu kvalitní noční obloze? Věděli jste, že vzduch může zářit? Viděli jste někdy světélkovat moře kolem Vás? Na to a mnohé další odpoví přednáška o tom, o co přicházíme kvůli světelnému znečištění. 

Jak najít meteorit?

Jak najít meteorit?

Jak se pozná meteorit po dopadu a jak vypadá po několika letech? Jak probíhá pád? Je horký? Je radioaktivní? Mýty a omyly, zajímavosti i praktické příklady včetně několika vzorků opravdových meteoritů k osahání, ukáže přednáška věnovaná pádům meteoritů.

Jak správně svítit na památky?

Jak správně svítit na památky?

Přednáška ukazuje dobré i méně vhodné příklady osvětlení budov, památek a kostelů zejména. Věnuje se světelnému znečištění, konkrétně slavnostnímu osvětlení. Přednáška trvá cca 30 minut, je vhodné jí doplnit přednáškou pastora Radima Tomana "Když světlo svítí, tma nemá šanci", která shrnuje pasáže...

Optické úkazy v atmosféře

Optické úkazy v atmosféře

Duhy, glorie, korony, noční svítící oblaka... prostě vše co běžný smrtelník může vidět na obloze a vzniká to mezi zemí a vesmírem. Přednáška vysvětlí nejen základní vznik jevů, ale různé zvláštnosti, zajímavosti, vzácnosti. Je členěná do 5 okruhů - halové jevy, duhy, ohybové jevy, soumrakové a...

Světelné znečištění

Světelné znečištění

Průřezová přednáška o všech negativních dopadech světelného znečištění. Vysvětluje jak světelné znečištění vzniká, jak ho omezit. Věnuje se negativním dopadům na přírodu, zdraví člověka, ekonomické ztráty, a v neposlední řadě také ztrátu krás noční oblohy a duchovnímu přesahu. V případě zájmu je...



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »