Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Jan Kondziolka

Jan Kondziolka

Bc. Jan Kondziolka (*1985)
 

Vystudoval obor zdravotnický záchranář na Ostravské univerzitě. Nadšený amatérský astronom, iniciátor vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy. Věnuje se přednáškové a osvětové činnosti, a to jak v astronomii (pravidelně organizuje například astronomické dny v Beskydech spojené s cykly přednášek a večerním pozorováním) tak ve věcech světelného znečistění a nasvětlování památek. Je hospodářem Společnosti pro meziplanetární hmotu. 

Seznam článků Jana Kondziolky na astro.cz.


Kontakt na přednášejícího
kondziolkajan@seznam.cz, 777814074

Podmínky přednášejícího
Dojezd cca 60 km v okolí Havířova, s možností dobití elektromobilu i dále. V teplých měsících s možností přespání ještě dále. Projektor vhodný.

Finanční podmínky
Cena dobrovolná v rozsahu 0-1000 Kč. Platba pouze fakturou převodem, bezhotovostně.

Přednášky od přednášejícího

Co je vidět ve tmě?

Co je vidět ve tmě?

Co je vidět na opravdu kvalitní noční obloze? Věděli jste, že vzduch může zářit? Viděli jste někdy světélkovat moře kolem Vás? Na to a mnohé další odpoví přednáška o tom, o co přicházíme kvůli světelnému znečištění. 

Jak najít meteorit?

Jak najít meteorit?

Jak se pozná meteorit po dopadu a jak vypadá po několika letech? Jak probíhá pád? Je horký? Je radioaktivní? Mýty a omyly, zajímavosti i praktické příklady včetně několika vzorků opravdových meteoritů k osahání, ukáže přednáška věnovaná pádům meteoritů.

Jak správně svítit na památky?

Jak správně svítit na památky?

Přednáška ukazuje dobré i méně vhodné příklady osvětlení budov, památek a kostelů zejména. Věnuje se světelnému znečištění, konkrétně slavnostnímu osvětlení. Přednáška trvá cca 30 minut, je vhodné jí doplnit přednáškou pastora Radima Tomana "Když světlo svítí, tma nemá šanci", která shrnuje pasáže...

Optické úkazy v atmosféře

Optické úkazy v atmosféře

Duhy, glorie, korony, noční svítící oblaka... prostě vše co běžný smrtelník může vidět na obloze a vzniká to mezi zemí a vesmírem. Přednáška vysvětlí nejen základní vznik jevů, ale různé zvláštnosti, zajímavosti, vzácnosti. Je členěná do 5 okruhů - halové jevy, duhy, ohybové jevy, soumrakové a...

Světelné znečištění

Světelné znečištění

Průřezová přednáška o všech negativních dopadech světelného znečištění. Vysvětluje jak světelné znečištění vzniká, jak ho omezit. Věnuje se negativním dopadům na přírodu, zdraví člověka, ekonomické ztráty, a v neposlední řadě také ztrátu krás noční oblohy a duchovnímu přesahu. V případě zájmu je...19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M101 Větrník

Newton 150/750 + ZWO ASI 178 MC

Další informace »