Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Klenoty USA, krajinné i hvězdné…

Klenoty USA, krajinné i hvězdné…

Přednášející
Petr Horálek

Klenoty USA, krajinné i hvězdné…

… aneb To se vůbec nedá stihnout! Velké americké zatmění – takto velikášsky nazvali Američané samotní přírodní událost, na kterou museli čekat desítky let. Pás úplného zatmění Slunce 21. srpna 2017 přecházel přes celou šíři Spojených států a nebylo tak lepší příležitosti k výletu za poznáním pestrých přírodních krás této obří země „za velkou louží“. Američané sice dokáží v jednom kuse přehánět a mnohé „své“ výrazně přeceňovat, nadsazovat či upřednostňovat před zbytkem světa, ale o svých přírodních parcích rozhodně nelžou. Jak obří je Grand Canyon? Je McDonald’s opravdu na každém kroku? Dokáží vám přepočty mil na kilometry zamotat hlavu? A dá se vůbec za tři týdny uvidět dost?

Trvání: 1 h 30 min (lze i kratší 1h verze); mluvené slovo, Powerpoint (možné kombinovaně v planetáriu s fulldomovými snímky)

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Vysočina, Zlínský kraj, Celá ČR
Klíčová slova
galaxie, Země, světelné znečištění, hvězdy, Slunce, heliosféra, objekty vzdáleného vesmíru, úkazy na obloze
Doporučený okruh posluchačů
8. a 9. třída ZŠ, střední školy, gymnázia, vysoké školy, zájemci o astronomii, široká veřejnost
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
horalek.peter@gmail.com
Podmínky přednášejícího
Projektor, HDMI nebo VGA, projektor, zatemněná hala (astronomické obrázky)
Finanční podmínky
2500 plus cestovné (bude spočítáno na základě místa konání přednášky); vystavím fakturu na celou částku


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »