Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Vladimír Socha

Vladimír Socha

Mgr. Vladimír Socha (*1982)
Hvězdárna a planetárium Hradec Králové a Univerzita Hradec Králové

Vystudoval Univerzitu Hradec Králové, kde mimo jiné v současnosti též působí jako lektor a pedagog. Je autorem rozsáhlého souboru populárně-naučné literatury a aktivním popularizátorem oboru paleontologie i jiných přírodních věd. Nejvíce se zajímá o dinosaury. 

Je autorem čteného DinosaurusBlogu a spoluautorem portálu pravěk.info


Kontakt na přednášejícího
v.socha@seznam.cz

Podmínky přednášejícího
Zejména Východní Čechy, zhruba okruh 80 km od Hradce Králové. Lze se dohodnout i na větší vzdálenosti, ovšem spíše výjimečně. Podmínkou je PC připojené k dataprojektoru, projekční plocha, ideálně mikrofon a laserové ukazovátko.

Finanční podmínky
Cena dle dohody a v závislosti na vzdálenosti (od Hradce Králové).

Přednášky od přednášejícího

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

V roce 1980 šokovali vědeckou veřejnost čtyři američtí badatelé, kteří přišli s hypotézou o dopadu velkého mimozemského tělesa (kometárního jádra nebo planetky) na konci křídové periody před 66 miliony let. Tato srážka měla způsobit poslední hromadné vymírání druhů, které mimo jiné vyhubilo i...24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »