Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Přednášející
Vladimír Socha

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

V roce 1980 šokovali vědeckou veřejnost čtyři američtí badatelé, kteří přišli s hypotézou o dopadu velkého mimozemského tělesa (kometárního jádra nebo planetky) na konci křídové periody před 66 miliony let. Tato srážka měla způsobit poslední hromadné vymírání druhů, které mimo jiné vyhubilo i populární dinosaury a jejich současníky. Dnes je tato impaktní teorie velmi silně podpořena důkazním materiálem z mnoha vědních oborů - paleontologie, sedimentologie, fyziky, astrofyziky i dalších. Jaká byla historie této impaktní teorie a co nového o převratné události z dávnověku víme dnes? To vše se dozvíte z přednášky předního českého popularizátora paleontologie a autora patnácti knih s tematikou dinosaurů Vladimíra Sochy.

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
Klíčová slova
Země, planetky, komety, meteory, historie, osobnosti
Doporučený okruh posluchačů
3. až 5. třída ZŠ, 6. a 7. třída ZŠ, 8. a 9. třída ZŠ, střední školy, gymnázia, vysoké školy, zájemci o astronomii, rodiny s dětmi, široká veřejnost, pro hendikepované
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
v.socha@seznam.cz
Podmínky přednášejícího
Zejména Východní Čechy, zhruba okruh 80 km od Hradce Králové. Lze se dohodnout i na větší vzdálenosti, ovšem spíše výjimečně. Podmínkou je PC připojené k dataprojektoru, projekční plocha, ideálně mikrofon a laserové ukazovátko.
Finanční podmínky
Cena dle dohody a v závislosti na vzdálenosti (od Hradce Králové).


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »