Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Přednášející
Vladimír Socha

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

V roce 1980 šokovali vědeckou veřejnost čtyři američtí badatelé, kteří přišli s hypotézou o dopadu velkého mimozemského tělesa (kometárního jádra nebo planetky) na konci křídové periody před 66 miliony let. Tato srážka měla způsobit poslední hromadné vymírání druhů, které mimo jiné vyhubilo i populární dinosaury a jejich současníky. Dnes je tato impaktní teorie velmi silně podpořena důkazním materiálem z mnoha vědních oborů - paleontologie, sedimentologie, fyziky, astrofyziky i dalších. Jaká byla historie této impaktní teorie a co nového o převratné události z dávnověku víme dnes? To vše se dozvíte z přednášky předního českého popularizátora paleontologie a autora patnácti knih s tematikou dinosaurů Vladimíra Sochy.

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Pardubický kraj, Královéhradecký kraj
Klíčová slova
historie, osobnosti, planetky, komety, meteory, Země
Doporučený okruh posluchačů
pro hendikepované, široká veřejnost, rodiny s dětmi, zájemci o astronomii, vysoké školy, gymnázia, střední školy, 8. a 9. třída ZŠ, 6. a 7. třída ZŠ, 3. až 5. třída ZŠ
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
v.socha@seznam.cz
Podmínky přednášejícího
Zejména Východní Čechy, zhruba okruh 80 km od Hradce Králové. Lze se dohodnout i na větší vzdálenosti, ovšem spíše výjimečně. Podmínkou je PC připojené k dataprojektoru, projekční plocha, ideálně mikrofon a laserové ukazovátko.
Finanční podmínky
Cena dle dohody a v závislosti na vzdálenosti (od Hradce Králové).


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »