Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

Přednášející
Vladimír Socha

Dinosauří Armageddon aneb Vyhubila vládce druhohor zbloudilá planetka?

V roce 1980 šokovali vědeckou veřejnost čtyři američtí badatelé, kteří přišli s hypotézou o dopadu velkého mimozemského tělesa (kometárního jádra nebo planetky) na konci křídové periody před 66 miliony let. Tato srážka měla způsobit poslední hromadné vymírání druhů, které mimo jiné vyhubilo i populární dinosaury a jejich současníky. Dnes je tato impaktní teorie velmi silně podpořena důkazním materiálem z mnoha vědních oborů - paleontologie, sedimentologie, fyziky, astrofyziky i dalších. Jaká byla historie této impaktní teorie a co nového o převratné události z dávnověku víme dnes? To vše se dozvíte z přednášky předního českého popularizátora paleontologie a autora patnácti knih s tematikou dinosaurů Vladimíra Sochy.

Typ přednášky
Populární přednáška
Kraje
Pardubický kraj, Královéhradecký kraj
Klíčová slova
historie, osobnosti, planetky, komety, meteory, Země
Doporučený okruh posluchačů
pro hendikepované, široká veřejnost, rodiny s dětmi, zájemci o astronomii, vysoké školy, gymnázia, střední školy, 8. a 9. třída ZŠ, 6. a 7. třída ZŠ, 3. až 5. třída ZŠ
Jazyk přednášky
čeština
Obsahuje přednáška nestandardní nebo neobvyklý pohled na problematiku?
Ne
Kontakt na přednášejícího
v.socha@seznam.cz
Podmínky přednášejícího
Zejména Východní Čechy, zhruba okruh 80 km od Hradce Králové. Lze se dohodnout i na větší vzdálenosti, ovšem spíše výjimečně. Podmínkou je PC připojené k dataprojektoru, projekční plocha, ideálně mikrofon a laserové ukazovátko.
Finanční podmínky
Cena dle dohody a v závislosti na vzdálenosti (od Hradce Králové).


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »