Zdeněk Mikulášek
prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. (*1947)
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 1972 byl zaměstnance Hvězdárny a planetária v Brně, kde byl několik let i ředitelem. Od roku 1995 přednáší základní kurzy astronomie a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Zde se též v roce 2000 habilitoval a v roce 2012 byl jmenován řádným profesorem astronomie a astrofyziky.
Odborně se věnuje především hvězdné astronomii, zejména pak chemicky pekuliárním hvězdám a rozvoji metod zpracování pozorování periodicky proměnných hvězd všeho druhu. V roce 2016 obdržel Cenu Františka Nušla za přínos v oblasti výzkumu proměnných hvězd.
Velice úspěšně popularizuje astronomii jak prostřednictvím přednášek pro veřejnost, tak i autorskou činností (v roce 2008 např. obdržel cenu Littera Astronomica).
Záznam odborných prací v NASA ADS. K 23.2.2020 - 194 prací, 1135 citací, h-index 19
email mikulas@physics.muni.cz, +420 736 208 305, +420 549 495 880.
Přednášku jsem ochoten přednést v přednáškových sálech s běžným promítacím zařízením, umožňujícím prezentaci v Microsoft Power Pointu. Mikrofon je vítán ve větších nebo akusticky zatlumených sálech. Dopravu na místo určení řeším po dohodě s organizátorem, tedy buď jeho automobilem nebo veřejnými dopravními prostředky, standardně vlakem či autobusem. Ztráta času dopravou by neměla přesáhnout více než 3,5 hodiny tam i zpět. V případě potřeby mohu i přenocovat v hotelu či obdobném zařízení na náklady organizátora.
Odměna za přednášku budu požadovat, a rovněž i jistou kompenzaci za ztrátu času dopravou tam i zpět. Nicméně jsem ochoten vzít v ohled finanční možnosti organizátora a další aspekty (významnost akce, osobní vztahy, přítomnost médií atp.). Konkrétní výši odměny budu řešit dohodou. Kompenzaci za jízdné nepožaduji.
Přednášky od přednášejícího
Spolkne Slunce Zemi?
Slunce je zřejmě nejsledovanější hvězda v naší Galaxii, hvězda na jejíž kondici jsme životně závislí. Stavba a vývoj dnešního Slunce, Slunce v minulosti i budoucnosti. Příčiny vývoje hvězd. Slunce hvězdným obrem a konečný osud Země. Skončí Země v ohnivé náruči Slunce nebo se jí podaří na poslední...
Hvězdy a my
Tři zamyšlení na témata: 1) Proč se nám hvězdy tolik líbí? 2) Hvězdy vnímané všemi smysly, a 3) K čemu jsou nám hvězdy? K přednášce na vyžádání dodám i její doslovný text.
Další astronomické záludnosti
Tři záludné otázky připravované pro vědecko-populární knihu Astronomie - 100+1 dalších záludných otázek. 1) K čemu jsou nám hvězdy?, 2) K čemu by se nám hodil hnědý trpaslík? Třeba, aby se hodil do..., a 3) Kdy vlastně astronomové spí?
Nové záludné otázky z astronomie
Tři záludné otázky z druhého vydání vědecko-populární knihu Astronomie - 100+1 záludných otázek, Aventinum 2018. 1) Proč je nejtepleji, je-li Slunce plné chladných skvrn?, 2) Jsou hnědí trpaslíci hnědí?, a 3) Kolik nov má jedna kilonova? Na vyžádání mohu k přednášce dodat text uvedených kapitol...
Hvězdné havárie aneb Když se hvězdy srážejí...
Protokol o aktérech a průběhu hvězdné dopravní nehody. Mohlo by k takové srážce vůbec dojít? Jak to chodí v kulových hvězdokupách? Modří tuláci a Hnědý trpaslík jako lžička. Kdo s kým? Jak to dopadne? - scénáře hvězdných havárií.
Jak na přednášku?
Přednáška pojednává o tom, jak by měla vypadat populární astronomická přednáška. Zabývá se mj. Cílem přednášky, Co přináší přednáška přednášejícímu?, pojednává o jazyku přednášky, o roli extemore, úvod a těle přednášky, o její délce, o tom jak bez úhon přežít diskusi k přednášce, o plánu přednášky,...
Vesmír - laboratoř extrémních teplot (?)
Teplota jako fyzikální veličina. Vesmír - laboratoř nízkých teplot (?) - umíme to v na Zemi líp? Vesmír jako laboratoř vysokých teplot - oddělení hvězdy - umíme to na Zemi líp? Vesmír jako laboratoř vysokých teplot - oddělení raný vesmír, asi jejině tady je vesmír nezastupitelný.
Vesmírné perpetuum mobile
Perpetuum mobile a Jan Amos Komenský. Kosmologie a její specifika. Povaha velkého třesku. Střed vesmíru. Úspěchy standardního modelu vesmíru. Paradoxy současného vesmíru. Vesmírné perpetuum mobile - záporný tlak temné energie, akcelerace vesmíru s dominancí temné energie. Co všechno nám temné hmota...