Úvodní strana  >  Služby  >  Přednášky  >  Přednášející  >  Zdeněk Mikulášek

Zdeněk Mikulášek

prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. (*1947)
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně

Vystudoval fyziku na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 1972 byl zaměstnance Hvězdárny a planetária v Brně, kde byl několik let i ředitelem. Od roku 1995 přednáší základní kurzy astronomie a astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Zde se též v roce 2000 habilitoval a v roce 2012 byl jmenován řádným profesorem astronomie a astrofyziky. 

Odborně se věnuje především hvězdné astronomii, zejména pak chemicky pekuliárním hvězdám a rozvoji metod zpracování pozorování periodicky proměnných hvězd všeho druhu. V roce 2016 obdržel Cenu Františka Nušla za přínos v oblasti výzkumu proměnných hvězd. 

Velice úspěšně popularizuje astronomii jak prostřednictvím přednášek pro veřejnost, tak i autorskou činností (v roce 2008 např. obdržel cenu Littera Astronomica).  

Záznam odborných prací v NASA ADS. K 23.2.2020 - 194 prací, 1135 citací, h-index 19


Kontakt na přednášejícího
email mikulas@physics.muni.cz, +420 736 208 305, +420 549 495 880.

Podmínky přednášejícího
Přednášku jsem ochoten přednést v přednáškových sálech s běžným promítacím zařízením, umožňujícím prezentaci v Microsoft Power Pointu. Mikrofon je vítán ve větších nebo akusticky zatlumených sálech. Dopravu na místo určení řeším po dohodě s organizátorem, tedy buď jeho automobilem nebo veřejnými dopravními prostředky, standardně vlakem či autobusem. Ztráta času dopravou by neměla přesáhnout více než 3,5 hodiny tam i zpět. V případě potřeby mohu i přenocovat v hotelu či obdobném zařízení na náklady organizátora.

Finanční podmínky
Odměna za přednášku budu požadovat, a rovněž i jistou kompenzaci za ztrátu času dopravou tam i zpět. Nicméně jsem ochoten vzít v ohled finanční možnosti organizátora a další aspekty (významnost akce, osobní vztahy, přítomnost médií atp.). Konkrétní výši odměny budu řešit dohodou. Kompenzaci za jízdné nepožaduji.

Přednášky od přednášejícího

Spolkne Slunce Zemi?

Spolkne Slunce Zemi?

Slunce je zřejmě nejsledovanější hvězda v naší Galaxii, hvězda na jejíž kondici jsme životně závislí. Stavba a vývoj dnešního Slunce, Slunce v minulosti i budoucnosti. Příčiny vývoje hvězd. Slunce hvězdným obrem a konečný osud Země. Skončí Země v ohnivé náruči Slunce nebo se jí podaří na poslední...

Hvězdy a my

Hvězdy a my

Tři zamyšlení na témata: 1) Proč se nám hvězdy tolik líbí? 2) Hvězdy vnímané všemi smysly, a 3) K čemu jsou nám hvězdy? K přednášce na vyžádání dodám i její doslovný text.

Další astronomické záludnosti

Další astronomické záludnosti

Tři záludné otázky připravované pro vědecko-populární knihu Astronomie - 100+1 dalších záludných otázek. 1) K čemu jsou nám hvězdy?, 2) K čemu by se nám hodil hnědý trpaslík? Třeba, aby se hodil do..., a 3) Kdy vlastně astronomové spí?

Nové záludné otázky z astronomie

Nové záludné otázky z astronomie

Tři záludné otázky z druhého vydání vědecko-populární knihu Astronomie - 100+1 záludných otázek, Aventinum 2018. 1) Proč je nejtepleji, je-li Slunce plné chladných skvrn?, 2) Jsou hnědí trpaslíci hnědí?, a 3) Kolik nov má jedna kilonova? Na vyžádání mohu k přednášce dodat text uvedených kapitol...

Hvězdné havárie aneb Když se hvězdy srážejí...

Hvězdné havárie aneb Když se hvězdy srážejí...

Protokol o aktérech a průběhu hvězdné dopravní nehody. Mohlo by k takové srážce vůbec dojít? Jak to chodí v kulových hvězdokupách? Modří tuláci a Hnědý trpaslík jako lžička. Kdo s kým? Jak to dopadne? - scénáře hvězdných havárií.

Jak na přednášku?

Jak na přednášku?

Přednáška pojednává o tom, jak by měla vypadat populární astronomická přednáška. Zabývá se mj. Cílem přednášky, Co přináší přednáška přednášejícímu?, pojednává o jazyku přednášky, o roli extemore, úvod a těle přednášky, o její délce, o tom jak bez úhon přežít diskusi k přednášce, o plánu přednášky,...

Vesmír - laboratoř extrémních teplot (?)

Vesmír - laboratoř extrémních teplot (?)

Teplota jako fyzikální veličina. Vesmír - laboratoř nízkých teplot (?) - umíme to v na Zemi líp? Vesmír jako laboratoř vysokých teplot - oddělení hvězdy - umíme to na Zemi líp? Vesmír jako laboratoř vysokých teplot - oddělení raný vesmír, asi jejině tady je vesmír nezastupitelný.

Vesmírné perpetuum mobile

Vesmírné perpetuum mobile

Perpetuum mobile a Jan Amos Komenský. Kosmologie a její specifika. Povaha velkého třesku. Střed vesmíru. Úspěchy standardního modelu vesmíru. Paradoxy současného vesmíru. Vesmírné perpetuum mobile - záporný tlak temné energie, akcelerace vesmíru s dominancí temné energie. Co všechno nám temné hmota...



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »