Při oslavách 100. výročí České astronomické společnosti bude po celém Česku a na Slovensku probíhat mnoho zajímavých akcí. Informace o významných akcích budeme postupně uvádět na této stránce. Informace o všech akcích najdete v Kalendáři na Astro.cz.
Geokešing k příležitosti výročí
Vesmírná keš ke 100. výročí ČAS - nenechte si ujít obří událost 9. září 2017. Autor: cas100geo.webnode.cz
Máte rádi Geokešing (Geocaching)? Tak to si stoleté výročí ČAS pořádne vychutnáte! V rámci této významné události byla na jih od Ondřejova, kde leží observatoř Astronomického institutu AV ČR, vytvořena síť geokeší, která postupně utvoří na mapě nápis „100. ČAS 2017“. Každá keš bude věnována jednomu z významných českých astronomů. V sobotu 9. září 2017 bude následovat opět v Ondřejově velké setkání (tzv. Mega Event) s názvem Vesmírná keš, kam zveme příznivce geokešingu a astronomie. Další informace o projektu najdete na stránkách Hvězdárny Fr. Pešty v Sezimově ústí, která projekt zaštiťuje.
celoroční přednáškový cyklus ke 100. výročí čas v táboře
Pro všechny zájemce z Tábora a okolí informujeme o celoročním cyklu vzdělávacích a popularizačních přednášek o kosmonautice a astronomii , který jsme zařadili i mezi akce věnované 100. výročí založení ČAS. Další informace také na facebooku.
Vesmírný Tábor 2017 - 100 let astronomie v českých zemích. Autor: Město Tábor.
Další významné akce ke 100. výročí ČAS
11. února 2017
Zatmění Měsíce v Ondřejově
V sobotu 11. února v 1:44 ráno nastane polostínové zatmění Měsíce. V prostoru historické hvězdárny a v její Západní kopuli proběhne pozorování úkazu od 1:00 do 2:00 ráno pro veřejnost. Nečekejte sice žádné výrazné zatmění, protože se jedná pouze o polostínovou fázi, ale kolem maximální fáze, kdy se Měsíc přiblíží těsně k zemskému stínu, bude vidět, jak je v severní části disku tmavší. Nabídneme také pohled na Měsíc dalekohledem a jako přídavek se podíváme na planetu Jupiter. Akci pořádá Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově.
10. – 11. března 2017
Odborná konference o životě a díle J. F. Smetany
Oslavy autora první česky psané publikace o astronomii. Pořádá Fakulta pedagogická v Plzni s dalšími partnery.
Slavnostní odhalení zrekonstruovaného náhrobku J. F. Smetany v Plzni
Odehraje se 11. března. Akci za účasti představitelů města Plzně pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
Pozorování oblohy z Hvězdářské věže v Chomutově
Přednášky a pozorování oblohy v rámci oslav 100. výročí založení České astronomické společnosti. Pořádá Astronomie Chomutov.
Vzpomínkový večer na Otto Seydla, významného astronoma z Merklína, který proběhne 5. května 2017 od 19 hodin. Autor: Zp ČAS.5. května 2017
Otto Seydl v Merklíně
Vzpomínková akce na významného člena ČASu, redaktora Říše hvězd a ředitele Klementinské hvězdárny. Akce spojená s pozorováním a přednáškou v rodišti Otty Seydla. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
6. května 2017
Den otevřených dveří na Hvězdárně Žebrák
Od 13 do 18 hodin se můžete těšit na program pro děti, pozorování oblohy (v případě jasného počasí) a panely souhvězdí . Pořádá Hvězdárna Žebrák.
13. května 2017
Den Ludvíka Očenáška Vzpomínková akce na významného konstruktéra raket v Plasích. Akce spojená s astronomickým pozorováním, stavbou a odpalováním raket. PořádáZápadočeská pobočka ČAS, město Plasy a další partneři.
Popularizace MOTO
Tradiční popularizační akce spojená s přednáškami a pozorováním v Manětínské oblasti tmavé oblohy. Tentokrát na náměstí v Nečtinech od 16 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
26. – 30. června 2017
EWASS v Praze
Setkání Evropské astronomické společnosti. Příspěvek o historii ČASu přednese Alena Hadravová a Petr Hadrava.
14. července 2017
Pozorování noční oblohy v Brdech
Pojďte s námi strávit hvězdnou noc na karimatce v CHKO Brdy. Akce by se měla uskutečnit v Míšově na louce u vstupu do bývalého vojenského prostoru. V případě nepříznivého počasí máme náhradní termín 15. července 2017, vždy od 20 hodin. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
29. července 2017
Astronomie v Teplé
Vzpomínková akce na významného představitele klášteru v Teplé a ředitele klementinské hvězdárny Aloise Martina Davida. Celodenní program pro rodiny s dětmi plný astronomických a fyzikálních her, pozorování, přednášek a pokusů. Vernisáž fotografické výstavy členů Západočeské pobočky ČAS. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
10. a 12. srpna 2017
Přednáška a pozorování v Chomutově
Přednáška s názvem Letní souhvězdí proběhne 10. srpna od 17 hodin. Pozorování Perseid pak v noci z 12. na 13. srpna. Detaily obou akcí jsou v našem kalendáři.
25. srpna – 15. září 2017
Výstava 100 let ČAS v Plzni
Výstava k výročí České astronomické společnosti v prostorách radnice města Plzně. Pořádá Západočeská pobočka ČAS.
9. září 2017
Megaevent v Ondřejově
Tento MegaEvent (GC6XA56) bude vyvrcholením roční akce spojující Geokešing s astronomií a 100. výročím České astronomické společnosti. Pořádá Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí a další partneři.
21. září 2017
Kytarový koncert Matěje Raka a pozorování nebe v Přešticích
Koncert pravnuka Otty Seydla pro občany města v kulturním centru. Program doplněný o astronomické pozorování. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
22. září 2017
Odhalení pamětní desky Otty Seydla v Přešticích
Akce se uskuteční na základní škole v Rébcově ulici v dopoledních hodinách, kterou navštěvoval Otto Seydl. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
6. října 2017
Evropská Noc vědců po celé ČR
Po celém Česku proběhne tradiční Evropská Noc vědců. Budete se moci těšit na bohatý program na mnoha hvězdárnách a dalších vzdělávacích střediscích po celém území. Vše bude podporováno rovněž Českou astronomickou společností.
21. října 2017
Okna vesmíru dokořán v Plzni 6 přednášek z různých oborů astronomie přednesou významní popularizátoři astronomie Jiří Grygar, Michael Prouza, Petr Kulhánek, Jiří Podolský, Vladimír Wagner, Marek Wolf. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
24. října 2017
Astrovečer Setkání členů Západočeské pobočky pobočky a příznivců astronomie na půdě Fakulty pedagogické ZČU v Plzni, Veleslavínova ulice 42, od 18 hodin. Přednáškový cyklus. Pořádá Západočeská pobočka ČAS a další partneři.
8. listopadu 2017
Známka ke 100 letům ČAS
Na hvězdárně a planetáriu v Brně představí Česká pošta známku ke 100. výročí založení ČAS. Jde o známku A v hodnotě 16 Kč v celkové emisi 750 000 ks. Na hvězdárně bude probíhat bohatý doprovodný program
6. prosince 2017
Mince ke 100 letům ČAS
Na Štefánikově hvězdárně v Praze představí ČNB stříbrnou pamětní minci ke 100. výročí založení ČAS. Jde o známku A v hodnotě 16 Kč v celkové emisi 750 000 ks. Na hvězdárně bude probíhat bohatý doprovodný program
8. prosince 2017
Uctění památky významných představitelů ČASu
Návštěva posledního odpočinku významných členů ČAS v Praze. Akce se uskuteční v dopoledních hodinách, např. v 11 h bude pietní setkání u hrobu J. J. Friče a Z. Kopala na Vyšehradském hřbitově.
Oslava 100 let ČAS
Velké slavnostní shromáždění členů ČAS k příležitosti dne 100. výročí založení ČAS (8. prosince 1917). Program proběhne v Praze v Karolinu od 13 hodin.
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.
Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl
Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.
Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše.
30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)