Česká astronomická společnost připravila ve spolupráci s partnery řadu upomínkových předmětů, pamětních minci a známku. Upomínkové předměty budou k prodeji na e-shopu, který bude v nejbližší době spuštěn. Oficiální stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 Kč vydá Česká národní banka. Pro nadšené sběratele je tu pak poštovní známka, kterou v nominální hodnotě 16 Kč vydá Česká pošta.
Pamětní mince
Rub pamětní mince ČNB ke 100 letům ČAS Autor: Česká národní bankaČeská národní banka vydá ke 100. výročí České astronomické společnosti oficiální stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 Kč. Mince bude vydaná ve špičkové kvalitě (leštěný povrch) a její prodejní cena se bude pohybovat okolo 500,- Kč dle hodnoty stříbra v době emise. Pro ilustraci si můžete prohlédnout již vydané mince ČNB.
Vydání mince je nyní pevně ukotveno v emisním plánu ČNB na 6. 12. 2017. V tuto chvíli byl již vybrán vítězný návrh a mince se připravuje k realizaci. Česká astronomická společnost měla v Komisi pro posuzování návrhů svého zástupce, a tak se můžete těšit na pěknou a hodnotnou připomínku tohoto významného výročí!
Poštovní známka
Poštovní známka věnovaná 100. výročí vzniku České astonomické společnosti Autor: Česká pošta, s. p.Česká pošta, s. p. u příležitosti 100. výročí vzniku České astronomické společnosti vydá zvláštní poštovní známku o nominální hodnotě 16 Kč. Na známce je vyobrazen motiv hvězdné oblohy a Štefánikovy hvězdárny na Petříně jako připomínky první velké úspěšné akce České astronomické společnosti. Známka je doplněna textem: "100. výročí založení České astronomické společnosti - 1917". Na razítku je zobrazena zjednodušená linie otevřené hvězdárenské kopule. Obálka prvního dne vydání (tzv. FDC) znázorňuje astronomické symboly Slunce a Měsíce.
Nominální hodnota: 16 Kč
Datum vydání známky: 8. listopadu 2017
Autor známky: Vladimír Suchánek
Rytec FDC: Bohumil Šneider
Informace o emisi poštovních známek pro rok 2017 na webu České pošty s. p.:
Redakce Astro.cz je tu od roku 1995. Jejím prvním členem a defacto i zakladatelem byl Karel Mokrý a významným pomocníkem Josef Chlachula (který se dlouhodobě věnuje českým překladům Astronomického snímku dne NASA). Od té doby se rozrostla na několik členů, mezi něž se přidal známý popularizátor astronomie Petr Sobotka, vedoucí Sekce proměnných hvězd a exoplanet Luboš Brát, popularizátor kosmonautiky Vít Straka, astrofotograf Martin Gembec nebo astronom Martin Mašek. Vedoucím redaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, od roku 2010 je to Petr Horálek. Mimo portál Astro.cz se redakce věnuje i Facebookovému profilu ČAS. Všemu se věnuje především svém volném čase, neboť nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.
Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.
Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek
„LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba
Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten