Úvodní strana  >  Společnost  >  100 let České astronomické společnosti  >  Upomínkové předměty ke 100. výročí ČAS

Upomínkové předměty ke 100. výročí ČAS

Česká astronomická společnost připravila ve spolupráci s partnery řadu upomínkových předmětů, pamětních minci a známku. Upomínkové předměty budou k prodeji na e-shopu, který bude v nejbližší době spuštěn. Oficiální stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 Kč vydá Česká národní banka. Pro nadšené sběratele je tu pak poštovní známka, kterou v nominální hodnotě 16 Kč vydá Česká pošta.

Pamětní mince

Rub pamětní mince ČNB ke 100 letům ČAS Autor: Česká národní banka
Rub pamětní mince ČNB ke 100 letům ČAS
Autor: Česká národní banka
Česká národní banka vydá ke 100. výročí České astronomické společnosti oficiální stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 Kč. Mince bude vydaná ve špičkové kvalitě (leštěný povrch) a její prodejní cena se bude pohybovat okolo 500,- Kč dle hodnoty stříbra v době emise. Pro ilustraci si můžete prohlédnout již vydané mince ČNB.

Vydání mince je nyní pevně ukotveno v emisním plánu ČNB na 6. 12. 2017. V tuto chvíli byl již vybrán vítězný návrh a mince se připravuje k realizaci. Česká astronomická společnost měla v Komisi pro posuzování návrhů svého zástupce, a tak se můžete těšit na pěknou a hodnotnou připomínku tohoto významného výročí!
 

Poštovní známka

Poštovní známka věnovaná 100. výročí vzniku České astonomické společnosti Autor: Česká pošta, s. p.
Poštovní známka věnovaná 100. výročí vzniku České astonomické společnosti
Autor: Česká pošta, s. p.
Česká pošta, s. p. u příležitosti 100. výročí vzniku České astronomické společnosti vydá zvláštní poštovní známku o nominální hodnotě 16 Kč. Na známce je vyobrazen motiv hvězdné oblohy a Štefánikovy hvězdárny na Petříně jako připomínky první velké úspěšné akce České astronomické společnosti. Známka je doplněna textem: "100. výročí založení České astronomické společnosti - 1917". Na razítku je zobrazena zjednodušená linie otevřené hvězdárenské kopule. Obálka prvního dne vydání (tzv. FDC) znázorňuje astronomické symboly Slunce a Měsíce. 

Nominální hodnota: 16 Kč
Datum vydání známky: 8. listopadu 2017
Autor známky: Vladimír Suchánek
Rytec FDC: Bohumil Šneider

Informace o emisi poštovních známek pro rok 2017 na webu České pošty s. p.:

Emisní plán pro rok 2017 – brožura (pdf, známka ČAS na str. 48 – 49, poř. č. 26)
Emisní plán pro rok 2017 – komplet (pdf, technické informace)

Více informací na e-mailu podaril@astro.cz (Miloš Podařil).



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: 100 let ČAS


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »