Úvodní strana  >  Společnost  >  Ocenění ČAS

Ocenění ČAS

Česká astronomická společnost uděluje pravidelně svým aktivním členům ocenění za mimořádné zásluhy v oblastech rozvoje astronomie, popularizace astronomie či za významný přínos ve společnosti samotné. Oceněné osobnosti můžete blíže poznat v síni slávy.

Hlavní ceny České astronomické společnosti

Nušlova cena »
Cena Františka Nušla je určena k ocenění významných osobností za jejich celoživotní vědeckou, odbornou, pedagogickou, popularizační nebo organizační práci v astronomii a příbuzných vědách.

Kopalova přednáška »
Kopalovu přednášku uděluje Česká astronomická společnost jako ocenění českého astronoma/astronomky za významné vědecké výsledky, dosažené v několika posledních letech a uveřejněné ve světovém vědeckém tisku.

Littera Astronomica »
Cena je určena k ocenění osobnosti, jež svým literárním dílem významně přispěla k popularizaci astronomie a souvisejících oborů v ČR. V rámci Ceny může být příležitostně uděleno mimořádné ocenění organizaci (např. nakladatelství) za mimořádný ediční počin.

Cena Zdeňka Kvíze »
Cena je udělována za odbornou nebo vědeckou činnost v oborech: studium meziplanetární hmoty, studium proměnných hvězd, popularizace a výuka astronomie. Tyto obory odpovídají zaměření vědecké práce zesnulého Dr. Zdeňka Kvíze.

Cena Jindřicha Zemana za astrofotografii roku »
Cena je určena pro ocenění profesionálního nebo amatérského astronoma/astronomky za významné astrofotografické výsledky, dosažené za uplynulý rok v soutěži Česká astrofotografie měsíce.

Čestné členství v České astronomické společnosti »
Sjezd České astronomické společnosti volí za čestné členy ČAS významné domácí nebo zahraniční vědecké nebo odborné pracovníky.

Čestná uznání »
Ocenění České astronomické společnosti udělované při mimořádných příležitostech.

Ceny udělované složkami České astronomické společnosti

Cena Jindřicha Šilhána Proměnář roku »
Cenu uděluje Sekce proměnných hvězd a exoplanet. Cena Jindřícha Šilhána Proměnář roku byla založena v roce 2000. Je udělována každoročně za vynikající výsledky na poli proměnných hvězd. Ocenění je pojmenováno po významném českém astronomovi, pozorovateli proměnných hvězd a dlouholetém učiteli nových proměnářů Jindřichu Šilhánovi.

Cena Antonína Vítka »
Cenu uděluje Astronautická sekce ČAS. Cena Antonína Vítka byla založena v roce 2018. Je udělována každoročně za vynikající výsledky na poli popularizace kosmonautiky a vědních oborů s kosmonautikou souvisejících. Ocenění je pojmenováno po významném českém odborníkovi na kosmonautiku Antonínu Vítkovi.

Již neudělované ceny

Brlkova cena »
Cena udělovaná na paměť Petra Brlky, studenta fyziky přírodovědecké fakulty MU v Brně a předsedy meteorické sekce brněnské hvězdárny, který tragicky zahynul ve Vysokých Tatrách. Cena byla udělována mezi lety 1968 až 1987.

Medaile Tadeáše Hájka z Hájku »
Medaile byla udělena v roce 1985.



O autorovi

Miloš Podařil

Miloš Podařil

Miloš Podařil (*1984, Jihlava) je jedním ze spoluzakladatelů Jihlavské astronomické společnosti, jíž je od roku 2004 předsedou. Od roku 2010 je členem Výkonného výboru České astronomické společnosti, kde se stará především o správu významných ocenění členů ČAS. Působí také jako místopředseda Pobočky Vysočina ČAS. Krom astronomie (především oblasti meziplanetární hmoty) se zabývá ekonomií a související problematikou neziskového sektoru.

Štítky: Ceny ČAS, ČAS


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »