Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hoagův objekt: Podivná prstencová galaxie

Uznání: R. Lucas (STScI/AURA), Hubble Heritage Team, NASA

Je to jedna galaxie nebo dvě? Tato otázka vyplavala na světlo v roce 1950, když astronom Art Hoag narazil na tento neobvyklý extragalaktický objekt. Vně je prstenec, kterému dominují jasné modré hvězdy, zatímco u centra se nachází koule mnohem červenějších hvězd, které jsou pravděpodobně mnohem starší. Mezi tím je mezera, která se zdá téměř úplně temná. Jak vznikl Hoagův objekt zůstává neznámé, i když byly identifikovány i další podobné objekty a společně označeny jako forma prstencové galaxie. Mezi hypotézy jejich geneze patří galaktické srážky před miliardami let a poruchové gravitační interakce s neobvykle tvarovaným jádrem. Fotografie nahoře, kterou v červenci 2001 pořídil Hubble Space Telescope ukazuje bezprecedentní podrobnosti Hoagova objektu a může nabídnout lepší porozumění. Hoagův objekt má asi 100 000 světelných let a nachází se asi 600 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Hada (Serpens). Shodou okolností je v mezeře vidět (asi na jedné hodině) ještě další prstencová galaxie, která pravděpodobně leží v mnohem větší vzdálenosti.

Štítky: Hubble, Prstencová galaxie, Hoag's Object


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »