Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. březen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. březen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uskupení planet nad australskými radioteleskopy

Uznání a copyright: Graeme L. White & Glen Cozens (James Cook University)

Last week, Mercury, Venus, and the Moon all appeared close together in Earth's sky. This picturesque conjunction was caught on camera behind elements of the Australia Telescope Compact Array (ATCA) near the town of Narrabri in rural New South Wales. The ATCA consists of six radio telescopes in total, each one larger than a house. Together they form one of the highest resolution measurement devices in the world. Impressive planetary conjunctions occur every few years. Involving the brightest objects in the night sky, this alignment was easy to spot just before sunrise. In the picture, taken on the morning of March 6, Mercury is the highest of the three bright celestial beacons.

Štítky: Planety, Konjunkce, ATCA, Radio telescope array


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »