Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojboj pásů za noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co jsou to ty dva pásy na obloze? Častěji je vidět ten vpravo, to je centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Naše Slunce obíhá v disku spirální galaxie, takže zevnitř se tento disk jeví jako pás o srovnatelné jasnosti kolem dokola celé oblohy. Pás Mléčné dráhy lze vidět celý rok, pokud se ovšem dostanete mimo světla měst. Vzácněji je vidět ten pás vlevo, to je zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu, který v naší Sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Zvířetníkové světlo je nejjasnější u Slunce, takže je nejlépe vidět před východem nebo po západu. Za některých večerů na severu, zvláště v měsících březnu a dubnu je pás zvířetníkového světla po západu Slunce vidět docela výrazně. Nedávno bylo zjištěno, že zvířetníkové světlo většinou pochází z komet, které prošly poblíž Jupiteru. Oba pásy je možné vedle sebe vidět jen v jistých obdobích roku v částech oblohy, jako je tato. Zdá se, že oba pruhy světla jsou pokračování břehů Játrové řeky na oblohu. Panoráma, na které se díváte, vzniklo z postupných expozic pořízených před asi třemi týdny v Severním Jutsku v Dánsku.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Dánsko


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »