Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna, ptáci, Měsíc, Venuše

Uznání a copyright: Isaac Gutiérrez Pascual

Nebe nad námi je někdy docela podívaná. Například počátkem září roku 2010 se Měsíc a Venuše přiblížily tak, že pro nadšené pozorovatele kolem celé zeměkoule vytvořily pěkný pohled. V některých místech byla obloha ovšem ještě malebnější. Na snímku srpku Měsíce a Venuše zcela vpravo ze Španělska, na který se díváte, byla obě tělesa zachycena při západu Slunce na temně modré obloze. V popředí dole jsou vidět tmavá bouřková mračna, zatímco nahoře nad ním je vidět bílý mrak ve tvaru kovadliny. Ty černé skvrny jsou hejno prolétajících ptáků. Brzy poté, co byl tento snímek pořízen ovšem ptáci odlétli, bouřka skončila a Venuše s Měsícem zapadly. Tento měsíc (březen 2018) je po západu Slunce jasná Venuše zase vidět a dnes večer a zbytek tohoto týdne bude docela blízko i Merkur.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Dánsko


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »