Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GLAST

Uznání: NASA, DOE, Fermi Gamma-ray Space Telescope Collaboration

Raketa Delta II už velice dávno odstartovala 11. června 2008 ve 12:05 východoamerického letního času ze základny amerického letectva na mysu Canaveral, stoupala přes oblaka kouře a opustila naši planetu. V nákladovém prostoru nesla gama dalekohled GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope). Technologie detektoru GLAST byla vyvinuta pro použití v pozemských urychlovačích částic. GLAST tak dokáže z oběžné dráhy detekovat gama záření z extrémního prostředí nad Zemí a přes vzdálený vesmír, včetně superhmotných černých děr v centrech vzdálených aktivních galaxií a zdrojů silných záblesků gama. Tyto mocné kosmické urychlovače dosahují energií, které nejsou možní v pozemských laboratořích. Observatoř je nyní známa jako kosmický gama dalekohled Fermi a při 10. výročí jeho vypuštění si můžete začít soutěžit o nejlepší vědu z Fermiho.

Štítky: GLAST, Fermi, Gamma ray, Raketa


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »