Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright zpracování: Oliver Czernetz - Data: Digitized Sky Survey (POSS-II)

Někdy dokonce i tmavý prach v mezihvězdném prostoru má svou poklidnou krásu. Jedno takové místo se nachází v souhvězdí Býka. Prachové filamenty, které jsou zde vidět, se nacházejí na obloze mezi hvězdokupou Plejády a mlhovinou Kalifornie. Tento prach není znám pro svou jasnou zář, ale pro svou absorpci a neprůhlednost. Je vidět, že některé jasné hvězdy odrážejí své modré světlo od hnědého prachu. Další hvězdy se neví neobvykle červené, jak jejich světlo sotva proniká sloupcem prachu a červená barvá zůstává poté, co se modrá rozptýlila. Vzadu jsou ještě další hvězdy v prachových pilířích tak hustých, že zde nejsou vidět. I když se tato scéna zdá poklidná, tak ve skutečnosti zde probíhá koloběh zániku a znovuzrození. To proto, že se dostatečně hmotné uzly plynu a prachu gravitačně zhroutí za vzniku nových hvězd, ze kterých zase v jejich atmosférách vznikne nový prach a ten starý zničí svým energetickým světlem a větrem.

Štítky: Prach, Temné mlhoviny, Taurus


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »