Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temné mlhoviny v Býku

Uznání a copyright zpracování: Oliver Czernetz - Data: Digitized Sky Survey (POSS-II)

Někdy dokonce i tmavý prach v mezihvězdném prostoru má svou poklidnou krásu. Jedno takové místo se nachází v souhvězdí Býka. Prachové filamenty, které jsou zde vidět, se nacházejí na obloze mezi hvězdokupou Plejády a mlhovinou Kalifornie. Tento prach není znám pro svou jasnou zář, ale pro svou absorpci a neprůhlednost. Je vidět, že některé jasné hvězdy odrážejí své modré světlo od hnědého prachu. Další hvězdy se neví neobvykle červené, jak jejich světlo sotva proniká sloupcem prachu a červená barvá zůstává poté, co se modrá rozptýlila. Vzadu jsou ještě další hvězdy v prachových pilířích tak hustých, že zde nejsou vidět. I když se tato scéna zdá poklidná, tak ve skutečnosti zde probíhá koloběh zániku a znovuzrození. To proto, že se dostatečně hmotné uzly plynu a prachu gravitačně zhroutí za vzniku nových hvězd, ze kterých zase v jejich atmosférách vznikne nový prach a ten starý zničí svým energetickým světlem a větrem.

Štítky: Prach, Temné mlhoviny, Taurus


3. vesmírný týden 2019

3. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 1. do 20. 1. 2019. Měsíc bude dorůstat k úplňku. Blíží se úplné zatmění v noci na pondělí 21. ledna. Večer je vidět Mars, ráno se k sobě blíží Venuše a Jupiter. Chang’e 4 a Yutu 2 fungují a zažijí první měsíční noc. Seismometr SEIS sondy InSight se připravuje na měření. Sonda New Horizons opět posílá data. Síť Iridium-NEXT je hotova. Před 50 lety byl objeven první optický protějšek pulsaru, a to ve známé Krabí mlhovině.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2018 obdržel snímek „Venuše“, jehož autorem je Jan Klečka     Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na Moravě,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimní rudí skřítci nad jaderským mořem

Další informace »