Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze žijí naplno. Po smrštění z rozsáhlých kosmických mračen zapálí svůj jaderný zdroj a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. O několik miliónů let později tento obohacený materiál vyvrhnou zpátky do mezihvězdného prostoru a životní cyklus hvězd může znovu začít. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězd je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, po které zůstal tento zbytek supernovy, bylo na pozemské obloze poprvé vidět před asi 350 lety, i když mu to k nám trvalo asi 11 000 let. Obraz ve falešných barvách kombinuje rentgenová a optická data z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu a na zbytku jsou stále vidět horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A ve své odhadované vzdálenosti měří asi 30 světelných let. Vysokoenergetická rentgenová emise specifických prvků má barevné kódování, křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové, aby astronomové mohli snadněji zkoumat recyklování hvzědného materiálu v naší Galaxii. Vnější rázová vlna je vidět modře a stále se rozpíná. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený pozůstatek hmotného stelárního jádra.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. Harvard.edu: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. Harvard.edu: Cassiopeia A: 3-D Model: A Star From the Inside Out
  5. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  6. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  7. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »