Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklace Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Mléčné dráze žijí naplno. Po smrštění z rozsáhlých kosmických mračen zapálí svůj jaderný zdroj a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. O několik miliónů let později tento obohacený materiál vyvrhnou zpátky do mezihvězdného prostoru a životní cyklus hvězd může znovu začít. Příkladem takové závěrečné fáze životního cyklu hvězd je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z exploze, po které zůstal tento zbytek supernovy, bylo na pozemské obloze poprvé vidět před asi 350 lety, i když mu to k nám trvalo asi 11 000 let. Obraz ve falešných barvách kombinuje rentgenová a optická data z rentgenové observatoře Chandra a z Hubblova kosmického dalekohledu a na zbytku jsou stále vidět horké filamenty a uzlíky. Zbytek Cassiopeia A ve své odhadované vzdálenosti měří asi 30 světelných let. Vysokoenergetická rentgenová emise specifických prvků má barevné kódování, křemík je červený, síra žlutá, vápník zelený a železo fialové, aby astronomové mohli snadněji zkoumat recyklování hvzědného materiálu v naší Galaxii. Vnější rázová vlna je vidět modře a stále se rozpíná. Jasná skvrna ve středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý zhroucený pozůstatek hmotného stelárního jádra.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. Harvard.edu: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. Harvard.edu: Cassiopeia A: 3-D Model: A Star From the Inside Out
  5. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  6. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  7. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »