Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Recyklování Cassiopeia A

Uznání: X-ray - NASA, CXC, SAO; Optical - NASA,STScI

Hmotné hvězdy v naší Galaxii žijí velkolepým životem. Vznikají zhroucením z obrovských vesmírných mračen, zapalují jadernou výheň a ve svých jádrech vytvářejí těžké prvky. Po několika milionech let je obohacený materiál vyvržen zpět do mezihvězdného prostoru tvorba hvězd může začít nanovo. Příkladem závěrečné fáze hvězdného životního cyklu je rozpínající se mračno trosek známé jako Cassiopeia A. Světlo z výbuchu, který vytvořil tento pozůstatek supernovy, by bylo poprvé na obloze planety Země vidět asi před 350 lety, ačkoli to světlu trvalo asi 11 000 let, než k nám dorazilo. Tento obraz ve falešných barvách složený z rentgenových a optických obrazových dat z rentgenové observatoře Chandra a Hubblova kosmického dalekohledu ukazuje stále ještě horká vlákna a uzly v pozůstatku. Pozůstatek Cassiopeia A ve své v odhadované vzdálenosti měří asi 30 světelných let. Vysokoenergetické rentgenové záření ze specifických prvků má přiřazené falešné barvy, křemík má červenou, síra žlutou, vápník zelenou a železo fialovou, aby astronomové mohli lépe prozkoumat recyklaci hvězdné hmoty naší Galaxie. V modrých odstínech je vidět stále se rozpínající vnější tlaková vlna. Jasná skvrna poblíž středu je neutronová hvězda, neuvěřitelně hustý, zhroucený pozůstatek hmotného jádra hvězdy.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2019-08-01 Prvky po supernově
  2. SEDS.org: Cassiopeia A and Supernova 1680 or 1667
  3. NASA: The Latest Look at "First Light" from Chandra
  4. arXiv.org: A Chandra X-ray Survey of Ejecta in the Cassiopeia A Supernova Remnant
  5. APOD: 2017-11-19 NGC 7822: Hvězdy a prachové pilíře infračerveně
  6. APOD: 2017-05-01 Chládnoucí neutronová hvězda

Štítky: Stellar life cycle, Zbytek supernovy, Cas A, Hvězdný vývoj, Massive star, Rentgenové paprsky


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »