Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 7635: Bublinová mlhovina

Uznání a copyright: Russell Croman

Je to bublina proti mračnu. Bublinovou mlhovinu NGC 7635 odtlačuje hvězdný vítr hmotné centrální hvězdy BD+602522. Vedle se nachází obrovský molekulární mrak, který je vidět vpravo dole. Neodolatelná síla se v tomto místě ve vesmíru střetává s nehybným objektem zajímavým způsobem. Mračno sice dokáže udržet expanzi plynu v bublině, ale samo podstupuje horkému záření centrální hvězdy v bublině. Radiace zahřívá husté oblasti molekulárního mračna a způsobuje, že svítí. Bublinová mlhovina na snímku nahoře ve vědecky přesně přiřazených barvách, aby vyniknul kontrast, má asi 10 světelných let a je součástí mnohem většího komplexu hvězd a hvězdných obálek. Bublinovou mlhovinu lze spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Kasiopeji (Cassiopeia).

Štítky: Cloud, Bubble nebula, NGC 7653


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »