Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Prstencovou mlhovinou: část I

Uznání a copyright: Stefan Seip and Steffen Bruckner

Jak se 8. května blížilo svítání, tak astronom Stefan Seip pozorně sledoval, jak se fragment C rozpadlé komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 blíží k Prstencové mlhovině M57 a ke slabé spirální galaxii IC 1296. I když se zdálo, že je tato trojice dostatečně blízko u sebe při této opravdu kosmické příležitosti k fotografování, tak kometa je samozřejmě jen ve vnitřní části naší sluneční soustavy, zhruba 0.5 světelné minuty od Seipova dalekohledu u Stuttgartu v Německu na planetě Zemi. Prstencová mlhovina (vpravo nahoře) je vzdálená více jak 2000 světelných let, ale pořád uvnitř naší Mléčné dráhy. Zato IC 1296 je ve vzdálenosti 200 miliónů světelných let (mezi kometou a prstencem) spolehlivě za hranicemi Mléčné dráhy. Jelikož je kometa tak blízko, tak se zdánlivě poměrně rychle pohybuje vůči vzdáleným hvězdám. Tento teleskopický pohled se skládá ze dvou snímků, jeden s kompenzovaným zdánlivým pohybem komety a jeden s hvězdami pozadí a s mlhovinou.

Štítky: Kometa, M57, IC1296, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment c


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »