Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1805: Srdcová mlhovina v HDR

Uznání a copyright: Daniel Verloop (Beursacademie)

Co pohání Srdcovou mlhovinu? Tato velká emisní mlhovina zvaná IC 1805 vypadá docela jako lidské srdce. Mlhovina jasně září červeným světlem emitovaným nejrozšířenějším prvkem: vodíkem. Červená záře i celkový tvar pochází od malé skupiny hvězd ve středu mlhoviny. Podrobný snímek v HDR (high dynamic range) zabírá asi 30 světelných let a obsahuje mnoho z těchto hvězd, které jsou vidět nahoře. Tato otevřená hvězdokupa obsahuje několik jasných hvězd o hmotnosti téměř 50 našich Sluncí, mnoho slabých hvězd se zlomkovou hmotností Slunce a chybějící mikrokvazar, který byl vyvržen před milióny let. Srdcová mlhovina se nachází asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Kasiopeja (Cassiopeia).

Štítky: IC 1805, Heart nebula, HDR


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »