Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Nejen přechodem Venuše je astronom živ

Nejen přechodem Venuše je astronom živ

Noční čekání na úterní dopolední přechod Venuše před Sluncem si každý z vás krátil pravděpodobně jiným způsobem. Já sobě vlastním, t.j. pozorováním.

Během něj se mi podařilo objevit další novu v galaxii M31 (celkově patnáctou). Neodpustím si alespoň stručnou "discovery story".

Jelikož mi dopoledne přišlo poštou nově pokovené sekundární zrcátko z VOD Turnov, ještě před odjezdem do práce jsem jej stihl namontovat do dalekohledu.

Na víc ale už nebyl čas. Z práce jsem se vrátil přesně o půlnoci a nejprve jsem musel znovu zjustovat optickou soustavu a zaostřit kameru. To zabralo asi půlhodinu. Poté jsem snímkoval 3 komety a dvě z nich pozoroval i vizuálně.

Jelikož jsou noci teď velmi krátké, před svítáním jsem stihl pořídit už jen dvě desítky snímků M31. Hned při jejich zběžné prohlídce v průběhu jejich pořizování jsem si všiml poměrně slušně viditelné hvězdičky, o které jsem si myslel, že tam "nemá co dělat". Porovnání s archivními snímky dalo mému prvnímu dojmu zapravdu.

Po pozorování jsem tedy nešel na tři hodiny spát, jak jsem mněl původně v plánu, ale místo toho jsem zpracovával sérii snímků M31 a měřil přesnou pozici a jasnost novy. No a dopoledne jsem si díky poměrně příznivému počasí pěkně užil i přechodu Venuše před Sluncem - jak doma, tak i na brněnské hvězdárně. Tedy poměrně úspěšná pozorovací noc a dopoledne:-)

novam31no15.png
V další noci jsem už ale nebyl schopen pozorovat a tak na moji žádost ochotně pořídil potvrzovací snímky Peter Kušnirák z Ondřejova pomocí 0.65-m reflektoru.

Nova je na nich velmi dobře vidět a její téměř nezměněná jasnost ukazuje, že se ji podařilo objevit brzy po výbuchu v maximální jasnosti nebo jen nedlouho po dosažení maxima.

I sedmou letošní novu v galaxii M31 se tedy podařilo objevit z území ČR.

Na závěr připojuji údaje o nově:
Pozice (ekvinokcium 2000.0):
Nova M31 2004 no7: R.A. = 0h42m22s.31, Decl. = +41o13'44".9
Offset od centra galaxie M31: 248" západně a 144" jižně

Fotometrie v oboru R: Květen 31.061 UT, [18.9; červen 8.040, 17.2; 9.039, 17.3.




O autorovi

Kamil Hornoch

Narodil jsem se v r. 1972 v Brně. Žiji v Lelekovicích, což je vesnice ležící asi 10km severně od Brna. Vystudoval jsem střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Po škole jsem se začal věnovat podnikání.

O astronomii se zajímám od věku asi 9 let. V roce 1984 jsem začal navštěvovat Klub Mladých Astronomů na brněnské hvězdárně. Zhruba ve stejné době jsem začal se "smysluplným" pozorováním - pozorování bylo tím hlavním, co mne v astronomii zaujalo a věnuji se mu dodnes. Vyzkoušel jsem si asi všechny oblasti vizuálního pozorování - nejvíce času jsem pak věnoval pozorování komet, meteorů a proměnných hvězd.

V současné době se věnuji především fotometrii komet a proměnných hvězd jak vizuálně tak i pomocí CCD techniky, astrometrii komet a planetek a vizuálnímu pozorování meteorů.

Jsem členem ČAS, SMPH (člen výboru), B.R.N.O., Medůza a APO.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »