Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Překvapující binární systém

Překvapující binární systém

Překvapující binární systém
Zemi trvá rok než oběhne okolo Slunce. Může se to zdát jako velmirychlý pohyb, ale jedná se o šnečí rychlost ve srovnání s rychlostíoběhu nedávno objevené dvojhvězdy. Její složky se totiž navzájem obíhají100 000krát rychleji! Jeden oběh trvá pouze 321 sekund - o málo vícenež 5 minut. Jedná se o nejkratší pozorovanou periodu v binárním hvězdném systému.

Tento překvapující výsledek objevil mezinárodní tým astronomů, který vedeGianLuca Israel z Astronomical Observatory of Rome. Objev je založený napečlivém pozorování slabého světla těchto hvězd pomocí dvou nejmodernějšíchteleskopů. Dvojitý systém má označení RX J0806.3+1527 a nachází se v souhvězdí Raka.

Obě hvězdy tohoto "tančícího páru" jsou bílí trpaslíci, tedy hvězdyo velikosti Země, které jsou ale vzdáleny pouze 80 000 kilometrů - o málovíce než dvojnásobek výšky telekomunikačních družic, nebo pětina vzdálenosti Měsice!

Rychlost oběhu je z těchto důvodů velmi rychlá - více než 1 000 km/sec.Hvězdy jsou k sobě natočeny vždy stejnou polokoulí - stejně jakoMěsíc a Země. "Den" je tedy na nich stejně dlouhý jako "rok".

S takto krátkou oběžnou periodou je systém RX J0806.3+1527 velmi vhodnýmkandátem na zaznamenání obtížně detekovatelných gravitačních vln, předpovězenýchEinsteinovou obecnou teorií relativity. Tyto vlny nemohou být měřeny přímo,ale jejich existence byla potvrzena nepřímo v binárních systémech neutronových hvězd.

Připravovaný detektor gravitačních vln -European Space Agency'sLaser Interferometer Space Antenna (LISA), který by měl býtspuštěn za 10 let, bude dostatečně citlivý k detekci tohotozáření od RX J0806.3+1527. Tato pozorování otevřou nová okna do Vesmíru.
Karel Mokrý, zdroj: ESO, originální článek




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



50. vesmírný týden 2023

50. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 12. do 17. 12. 2023. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze září jasný Jupiter na jihovýchodě a Saturn na jihozápadě. Ráno je vidět Venuše nad jihovýchodním obzorem. Slunce pokračuje ve zvýšené aktivitě. O pozornost se kromě periodické komety 12P hlásí i 62P a po čtyřech měsících zjasnila i 29P. Nastává maximum nejbohatšího meteorického roje roku, Geminid. Připravuje se start Falconu Heavy s americkým armádním miniraketoplánem X-37B. Před 160 lety se narodila Annie Jump Canon, která určila spektrální charakteristiky 350 000 hvězd a stála u zrodu Harvardského klasifikačního systému používaného dodnes.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »