Absolutní vítěz mezinárodní soutěže "Sviťme si na cestu... ne na hvězdy"
Sviťme si na cestu... ne na hvězdy
První ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění vyhlásila Česká astronomická společnost a Slovenská ústredná hvezdáreň ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty. Národní organizátory soutěže přivedl ke spolupráci společný zájem o zachování tmavé noční oblohy a kvalitního nočního životního prostředí.
Do prvního ročníku této nevšední fotografické soutěže přišlo celkem 1 555 fotografií od 61 autorů. Česko - Slovenská porota, která zasedla na Hvězdárně Valašské Meziříčí, vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií již v roce 2011 - www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/9/
Zároveň byla vyhlášena "Cena diváků", tedy soutěžní kategorie, ve které může veřejnosti zvolit ten nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže prostřednictvím elektronického hlasování na webových stránkách astro.cz - www.astro.cz/akce/souteze/svetelne_znecisteni/2011. Porota se rozhodla ocenit nejlepší fotografii z České i Slovenské republiky. Absolutními vítězi se tedy staly fotografie pana Michal Balada z Kvasin (z České republiky) a pana Ľuboš Paukeje z Bratislavy (ze Slovenské republiky).
Absolutním vítězům gratulujeme. Získávají triedry od firmy Supra Praha s. r. o. a TROMF.
Současně s vyhodnocením kategorie "Cena diváků" byl vylosován jeden z účastníků internetového hlasování, který obdržel roční předplatné časopisu Astropis - www.astropis.cz. Tím vylosovaným se stala paní Nikola Černá.
Západní Tatry, Michal Balada z Kvasin
Západní Tatry; Michal Balada z Kvasin
Popis autora:
Noční fotografie světelného znečištění nad Slovenskem. Snímek z Roháčů směrem na Poprad a Vysoké Tatry. Při pozornějším pohledu je také vidět svítící hvězdárnu na Lomnickém Štítu.
Popis poroty:
Dlhá expozícia "odhalila svetelné čapice" lemujúce Vysoké Tatry.
Parametry fotografie:
Canon EOS 5D Mark II, expozice 2183 sekund, ISO 100, f/4,5
Datum a čas:
8. 3. 2011, 18:44 (SEČ)
Místo:
Západní Tatry
Zatmenie Mesiaca, Ľuboš Paukeje z Bratislavy
Zatmenie Mesiaca Ľuboš Paukeje z Bratislavy
Popis poroty:
Zatmění Měsíce nastolilo zvláštní druh setkání přirozené přírodní hry světla s umělým světlem města.
Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.
Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek
„M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč
M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na
Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.